Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/XXIV-Swiatowy-Zjazd-Kaszubow-Karuzy-2023.jpg Kaszubi z całego świata zjechali do Kartuz. W przyszłym roku spotkają się w Kościerzynie

Kaszubi z całego świata zjechali do Kartuz. W przyszłym roku spotkają się w Kościerzynie

Fot. Jacek Sowa
10.07.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
10.07.2023

W sobotę, 8 lipca 2023 r. w Kartuzach odbył się XXIV Światowy Zjazd Kaszubów. Jak co roku na imprezę przyjechali Kaszubi z całej Polski i świata. Była wspólna zabawa, koncerty, występy kabaretowe oraz turniej gry w Baśkę. Pobity został także rekord gry na diabelskich skrzypcach.

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są corocznie na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach samorządowego województwa pomorskiego w 1998 r. W tym roku mija dokładnie 25 lat od tego wydarzenia.

Wielkie święto w Kartuzach

Uczestnicy imprezy dotarli do Kartuz dwoma specjalnymi pociągami Transcassubia, które rano wyruszyły z Helu i Chojnic. Na pokładzie jednego z nich pasażerom towarzyszył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Punktualnie o godz. 11.00 sprzed Muzeum Kaszubskiego, gdzie znajdował się tymczasowy przystanek kolejowy, goście przeszli ulicami miasta w kierunku kartuskiej kolegiaty, gdzie w południe rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po drodze, przy urzędzie miejskim odsłonięta została tablica upamiętniająca tegoroczny Światowy Zjazd Kaszubów.

Po zakończeniu nabożeństwa główne obchody przeniosły się do Parku im. Solidarności, gdzie po oficjalnym otwarciu Zjazdu przyszedł czas na koncerty, wspólne śpiewanie i występy kabaretowe. Gwiazdą imprezy był Martin Lange, czyli duet muzyków Marcina Makowca oraz pochodzącego z Kartuz Michała Lange.

Imprezie towarzyszył Jarmark Kaszubski, na którym nie zabrakło regionalnych potraw oraz rękodzieła artystycznego. Tradycyjnie rozegrany został turniej gry w Baśkę. Pobity został także rekord gry na diabelskich skrzypcach! W ubiegłym roku jednocześnie na tym instrumencie grało 39 osób, w tym roku aż 78.

XXV Światowy Zjazd Kaszubów w 2024 r. zorganizowany zostanie w Kościerzynie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.