Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/Statuetka-Wiatr-od-morza-mat.-WiMBP_logo.jpg Statuetka Wiatr od Morza. Fot. mat. prasowe WiMBP

Już dziś poznamy laureatów Pomorskiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Statuetka Wiatr od Morza. Fot. mat. prasowe WiMBP

Kto zdobędzie laur za Pomorską Książkę Roku 2020? Kto jest autorem Literackiej Książki Roku 2020? Kto dołączy do znakomitego grona laureatów Kaszubskiej Nagrody Literackiej? Odpowiedź na te pytania poznamy już w najbliższą środę, 27 października 2021 r. podczas gali.

Kapituła konkursowa spośród ponad 400 zgłoszonych tytułów wybrała 8 autorów nominowanych do dorocznej literackiej nagrody marszałka województwa pomorskiego. Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Start o godzinie 18.00. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez prof. Jacka Zdybla i nagrody pieniężne.

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza

Została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w 2017 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego. Honoruje autorów zamieszkałych i tworzących na Pomorzu bądź twórców dzieł, które w istotny sposób korespondują z naszym regionem. To nagroda m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy.

 Nominacje 2021

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz czwarty zaprosiły wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłoszenia kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź twórcom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia. Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej na posiedzeniu 6 września 2021 r. ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020 w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:
Tadeusz Dąbrowski, Scrabble, Państwowy Instytut Wydawniczy
Dariusz Filar, Szklanki żydowskiej krwi, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia, Instytut Mikołowski
Barbara Szczepuła, W domu wroga, Wydawnictwo Arche
Pomorska Książka Roku:
Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Muzeum Gdańska
Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Wydawnictwo Znak
Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Wydawnictwo Marpress
Wrzeszcz!  Mikołaj Trzaska – autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński, Wydawnictwo Literackie

Kaszubska Nagroda Literacka

Myśląc o uhonorowaniu ludzi pióra, nie można pominąć literatury i publikacji tworzonych lub tłumaczonych na jedyny w kraju zarejestrowany jako oficjalny język regionalny – język kaszubski. Dlatego też, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie pod auspicjami samorządu województwa pomorskiego powołało do życia Kaszubską Nagrodę Literacką. Nagroda przyznawana jest za szczególne dokonania literackie w języku kaszubskim. Dotyczy to również tłumaczeń na język kaszubski realizowanych w roku poprzedzającym jej wręczenie lub całokształtu pracy literackiej w tym języku.

Mikromusic

Galę w Centrum św. Jana zakończy koncert grupy Mikromusic, założonej w 2002 r. we Wrocławiu przez Natalię Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. Zespół gra muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Muzycznie trzymają się lat 80. i 60., tekstowo jest i melancholijnie, i zabawnie. Na koncie mają siedem płyt studyjnych i cztery albumy koncertowe. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. W 2020 r. zespół został uhonorowany Fryderykiem w kategorii Muzyka Poetycka. Teledyski do ich utworów wielokrotnie otrzymały wyróżnienia na takich festiwalach, jak Yach Film Festival, Camerimage, Berlin Music Video Awards, New York Independent Cinema Awards.

Wiatr od Morza rok temu

W ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany spotkania się w Centrum św. Jana, a ogłoszenie wyników odbyło się w niekonwencjonalnej formie on-line. Do grona laureatów  Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2019 dołączyli: Izabela Morska za książkę „Znikanie” w kategorii Literacka Książka Roku oraz prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za monografię „Historia Kaszubów w dziejach Pomorza – tomy III-V” w kategorii Pomorska Książka Roku. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał prof. Zenon Ciesielski, natomiast siostrzaną – Kaszubską Nagrodą Literacką uhonorowany został prof. dr hab. o. Adam Sikora.

Pomorska Nagroda Artystyczna, gala. Fot. mat. prasowe UMWP

Na galę obowiązują zaproszenia, które można odebrać w sekretariacie WiMBP na Targu Rakowym 5/6 w dniach 22, 25 i 26 października 2021 r. w godz. 10.00-15.30, a następnie potwierdzić zgodnie z instrukcją zawartą na zaproszeniu. Liczba miejsc jest ograniczona.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.