Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/Stefan-Chwin.jpg Jubileusz 75. urodzin Stefana Chwina. Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera książki „Mój Gdańsk”

Jubileusz 75. urodzin Stefana Chwina. Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera książki „Mój Gdańsk”

Stefan Chwin. Mat prasowy NCK
06.05.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
06.05.2024

We wtorek, 7 maja 2024 r. w siedzibie Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się jubileusz 75. urodzin prof. Stefana Chwina, znanego pisarza i historyka literatury. W ramach uroczystości odbędzie się również premiera książki „Mój Gdańsk”.

Stefan Chwin jest profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, powieściopisarzem, krytykiem i historykiem literatury, eseistą i grafikiem, a także laureatem nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Znany jest jako autor powieści m.in. „Hanemann”, „Esther”, „Dolina Radości” oraz książek naukowych, w tym „Oddać życie za Polskę. Samobójstwo altruistyczne w kulturze polskiej XIX wieku” czy „Wolność pisana po Jałcie”. Jego rysunki – fantastyczne alfabety i ilustracje książkowe – prezentowane były na wielu wystawach, również poza granicami kraju.

Co w programie?

Uroczystości jubileuszowe 75. urodzin Stefana Chwina rozpoczną się we wtorek, 7 maja 2024 r. o godz. 18.00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Rozmowę z jubilatem poprowadzi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Podczas tego wydarzenia odbędzie się również premiera książki „Mój Gdańsk”, wydanej przez Wojewódzką i Miejska Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Publikacja stanowi obszerny wybór beletrystycznych, eseistycznych i publicystycznych wypowiedzi Stefana Chwina o Gdańsku, wzbogacony o zdjęcia miasta, wykonane przez pisarza. Fragmenty tej książki przeczytają aktorzy trójmiejskich teatrów, Katarzyna Figura i Mirosław Baka.

Organizatorami uroczystości są samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Transmisja na żywo ze spotkania będzie dostępna na portalu gdansk.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.