Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Hamlet_on_the_Road_Teatr-RADOST_Divadlo_Radost_w_Brnie_26_Festiwal_Szekspirowski_fot_Dawid_Linkowski_-scaled.jpg Jesteś młodym reżyserem? Inspirują cię dzieła Szekspira? Ten konkurs jest dla ciebie

Jesteś młodym reżyserem? Inspirują cię dzieła Szekspira? Ten konkurs jest dla ciebie

"Hamlet on the Road". Fot Dawid Linkowski
17.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
17.03.2023

Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza konkurs o nagrodę Nowego Yoricka dla reżyserów, którzy są na początku kariery zawodowej. Mogą się też zgłaszać studenci reżyserii, a także osoby niebędące polskimi obywatelami. Zgłoszenia należy przesłać do 7 maja 2023 r. Na przygotowanie prezentacji można otrzymać 25 tys. zł.

Nowy Yorick zostanie wręczony w ramach 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, a walczyć o niego będą trzy, sfinansowane przez festiwal prezentacje „work in progress”, przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami z Warszawy, Poznania i Legnicy.

Co to za nagroda?

Nagroda Nowego Yoricka ma zainspirować nową generację twórców do czytania i inscenizowania dzieł Williama Szekspira, do poszukiwania odpowiedzi na współczesne problemy i testowania z jej pomocą nowych form teatralnych. W projekcie wezmą udział trzy polskie teatry: Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy.

– To już nasze drugie podejście do konkursu o Nowego Yoricka. Okazało się, że tzw. próg wejścia był w zeszłym roku zbyt wysoki, o czym mówili nam potem młodzi reżyserzy, wykluczyliśmy na przykład najbardziej znane sztuki Szekspira, jako materiał do inspiracji i dlatego zgłosiła się zbyt mała liczba chętnych, a wiele osób bało się spróbować swoich sił w konkursie. A ponieważ dla nas Nowy Yorick ma być  z założenia inwestycją w przyszłość – w większą liczbę świeżych i dobrych jakościowo produkcji Szekspirowskich, po dość dobrym reaserchu zmieniliśmy nieco warunki konkursu w tym roku – mówi dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i dyrektorka artystyczna Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku Agata Grenda. – Liczymy na to, że powstaną szkice spektakli, które będą miały potencjał zaistnienia w stałym repertuarze polskich teatrów. Dlatego do współpracy nad realizacjami konkursowymi zaprosiliśmy Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera z Warszawy, Teatr Polski w Poznaniu i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy – dodaje Agata Grenda.

Dla kogo nagroda?

Nowy Yorick jest skierowany do studentów reżyserii wyższych szkół teatralnych i filmowych w Polsce, a także do reżyserów już po debiucie, ale po maksymalnie trzech profesjonalnych realizacjach. Organizatorzy dopuszczają do konkursu twórców nieposiadających polskiego obywatelstwa, ale mieszkających i tworzących w Polsce, którzy nie mogą prowadzić działalności twórczej w kraju pochodzenia z uwagi na represje, sytuacje polityczną, działania wojenne lub narzucone przez władze państwowe ograniczenia w ekspresji twórczej.

Skąd pomysł?

Pomysłodawcą konkursu jest Łukasz Drewniak, krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka od lat współpracujący z Festiwalem.

– Konkurs o Złotego Yoricka, czyli na najlepszą polską interpretację utworu Williama Szekspira został wymyślony przez profesora Jerzego Limona w czasach, kiedy trwała szekspirowska hossa na polskich scenach. Pojawiało się około 20 inscenizacji na sezon. Można było przebierać do woli w propozycjach teatrów. Mówić o potędze polskiego sposobu na Szekspira – wyjaśnia Łukasz Drewniak. – Dziś sytuacja jest drastycznie inna, nieomal kryzysowa. Siedem realizacji Szekspira na sezon to już cała podaż konkursowa. Polski teatr na twórczość Szekspira patrzy nieufnie, odchodzi od jego politycznej lektury, porzucili go zwłaszcza młodzi reżyserzy – w ostatnich sezonach komedii i tragedii szekspirowskich nie wystawiał żaden reżyser poniżej czterdziestego roku życia! Gdański Festiwal Szekspirowski nie chce, by zamarła w Polsce recepcja Szekspira, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Pragniemy zachęcić reżyserki i reżyserów do mierzenia się z dramatami Stratfordczyka, nagradzać najciekawsze adaptacje i ujęcia jego klasycznych tematów, wychowywać późniejszych, potencjalnych laureatów konkursu. Stąd pomysł na nowy, dwustopniowy konkurs – Nowego Yoricka – komplementarny wobec Złotego Yoricka – wyjaśnia krytyk.

W tym roku organizatorzy nie ograniczają uczestników konkursu listą sztuk zakazanych. Można nawiązać do dowolnego utworu Szekspira. Scenariusz finalnego spektaklu powinien jednak zawierać minimum 50 proc. wybranego tekstu Williama Szekspira.

– Nowy Yorick nie jest konkursem, który ma pokazać, że Szekspir jest dalej wielki, Nowy Yorick jest konkursem, w którym to młoda reżyserka lub reżyser pokażą nam, że mogą być wielcy w Szekspirze i dzięki Szekspirowi – dodaje Łukasz Drewniak.

Aby wziąć udział w Konkursie należy wysłać eksplikację reżyserską. Dyrektorom teatrów współpracujących zależy też na poznaniu kandydatów, więc warto dodać do zgłoszenia krótki materiał wideo (pięciominutowa osobista eksplikacja projektu) na adres mailowy: fs.nowyyorick@gmail.com. Nabór projektów trwa do 7 maja 2023 r.

Najlepsze pomysły we współpracy ze znanymi tetrami

Najlepsze trzy eksplikacje szekspirowskich widowisk zostaną zrealizowane, jeszcze przed festiwalem, jako work in progress z zespołami artystycznymi Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera z Warszawy. Dyrektorzy tych scen wybiorą po jednym scenariuszu i zaproszą reżyserkę, reżysera lub twórczy kolektyw do pracy. W każdym z teatrów odbędzie się nie więcej niż 20 prób każdej ze sztuk. Wszystkie realizacje zostaną zaprezentowane podczas 27. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego i będą poddane ocenie zagranicznego jury. Koszty przygotowania każdej prezentacji – w ramach pieniężnej części nagrody, w wysokości do 25 tysięcy złotych – pokrywa jako organizator festiwalu Gdański Teatr Szekspirowski. Każdy z wyróżnionych projektów może wejść do repertuaru teatru, który go zaprezentuje na festiwalu, już jako pełnowymiarowy spektakl (teatry  zastrzegają sobie pierwszeństwo w przygotowaniu pełnej wersji i dalszej eksploatacji realizowanego w ramach tej współpracy spektaklu), może też zainteresować dyrekcję innej sceny, uzyskując tym samym możliwość wzięcia udziału w konkursie o Złotego Yoricka podczas kolejnego Festiwalu Szekspirowskiego. Zwycięski projekt otrzyma statuetkę Nowego Yoricka.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.