Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/Pociag-w-Ustce-1024x768-1.jpg Jest decyzja! Samorząd województwa kupi dwa nowe pociągi elektryczne

Jest decyzja! Samorząd województwa kupi dwa nowe pociągi elektryczne

Fot. Aleksander Olszak
29.03.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.03.2022

Pomorze jest kolejowym liderem w Polsce. Pomorzanie najchętniej w kraju jeżdżą koleją. Samorząd województwa planuje kolejną kolejową inwestycję. Została podjęta decyzja o zakupie dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych. Jest też opcja zakupu kolejnych 29 pojazdów.

Decyzję o rozpoczęciu postępowania przetargowego podjął 29 marca 2022 r. Zarząd Województwa Pomorskiego.

Rozwijamy pomorską kolej

Systematyczny i konsekwentny rozwój infrastruktury kolejowej na Pomorzu oraz ogromne zainteresowanie podróżami koleją powodują, że samorząd województwa inwestuje nie tylko w budowę i modernizację szlaków kolejowych, ale także w posiadany tabor.

 – Obecnie największym wyzwaniem jest zapewnienie taboru dla linii PKM po jej elektryfikacji oraz wymiana taboru na liniach obsługujących ruch aglomeracyjny – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To musi być tabor dostosowany do dużej liczby pasażerów. Docelowo chcemy, aby było to 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla aglomeracji oraz 11 pojazdów dedykowanych dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – dodaje marszałek.

Jakie konkretnie będą nowe pociągi, będzie wiadomo po sporządzeniu specyfikacji przetargowej

Pomorze kolejowym liderem

Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane dotyczące kolejowych przewozów pasażerskich w 2021 roku. Województwo pomorskie jest liderem wykorzystania kolei przez mieszkańców. Wskaźnik wykorzystania kolei, czyli liczba podróży pociągiem, którą odbył mieszkaniec regionu w 2021 r., wyniósł 19,9.

– Ten wynik nie jest najwyższy w historii, ale widać powolne odbicie po okresie pandemii, kiedy liczba podróżnych spadła prawie o połowę – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Jeśli nie zaskoczy nas kolejna silna fala pandemii lub inne okoliczności, to spodziewam się, że z roku na rok będziemy odnotowywać wzrastającą liczbę pasażerów w składach – dodaje.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło województwo mazowieckie. Tam wskaźnik wynosi 13,6

 

Czekamy na Polski Ład

Warto dodać, że planowany zakup EZT to nie jedyna inwestycja w tabor, jaką planuje samorząd województwa. W drugiej edycji rządowego programu Polski Ład złożony został wniosek na zakup 4 pojazdów o napędzie hybrydowym, spalinowo-elektrycznym. Takie pojazdy są niezbędne z uwagi na przedłużającą się elektryfikacją linii kolejowej nr 201, za którą odpowiadają Polskie Linie Kolejowe.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.