Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/05/robert_jordan_wyd.jpg Robert Jordan

Jeśli chcesz posłuchać, jak brzmią dudy szkockie, w piątek wybierz się na Ołowiankę

Robert Jordan. Fot. materiał prasowy PFB
25.05.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
25.05.2022

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert, który odbędzie się 27 maja 2022 r. w wykonaniu orkiestry symfonicznej, pod batutą Olari Elts i przy udziale Roberta Jordana. W programie utwory F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i P. Maxwella Daviesa.

  • Orkiestra Symfoniczna PFB
  • Olari Elts – dyrygent
  • Robert Jordan – dudy szkockie

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie utwory F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i P. Maxwella Daviesa.

O dudziarzu

Robert Jordan jest jednym z czołowych brytyjskich dudziarzy. Grał z najlepszymi orkiestrami na Wyspach Brytyjskich i nie tylko. Koncertował na żywo dla BBC Radio 3 wraz z London Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales oraz BBC Symphony Orchestra. W 2002 r. odbył tournée z London Symphonietta po Armenii, a w 2005 r. wystąpił z London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall. Rok później wyjechał z BBC Symphony Orchestra do Chin, Singapuru i Malezji. Jest pierwszym dudziarzem, który wystąpił z Filharmonią Galicyjską w Hiszpanii. W 2014 r. Robert Jordan dokonał przełomowego nagrania „An Orkney Wedding with Sunrise” Sir Petera Maxwella Daviesa (Master of the Queen’s Music) ze Scottish Chamber Orchestra. Utwór ten był następnie transmitowany na żywo z Royal Albert Hall na BBC1. W 2018 r. w Hongkongu wystąpił jako solista z Hong Kong Philharmonic.

O dyrygencie

Olari Elts jest dyrygentem pochodzenia estońskiego. Urodził się w 1971 r. w Tallinie. Jest I dyrygentem Estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Jest też założycielem zespołu kameralnego NYYD Ensemble, specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Współpracował z Wiener Symphoniker, City of Birmingham Symphony Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, NDR Sinfonieorchester Hamburg, Orchestre National de Lyon oraz wieloma innymi wybitnymi orkiestrami. Nieobcy mu jest repertuar kameralny. Zasłynął też na polu muzyki operowej, prowadząc szereg inscenizacji, m.in. „Don Giovanniego” W.A. Mozarta, „Tryptyk” G. Pucciniego i „Potępienie Fausta” H. Berlioza.

Olari Elts. Fot. Kroot Tarkmeel

Olari Elts. Fot. Kroot Tarkmeel

Koncert symfoniczny – Robert Jordan

  • 27 maja 2022 r., piątek, godz.19.00, Sala koncertowa
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Bilety w cenie: 22-121,50 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.