Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/Fot.-E_Ahmad.-Dolina-Huczka.jpg Jesienne spacery z okazji Dnia Krajobrazu. Do wyboru jest aż osiem różnych tras

Jesienne spacery z okazji Dnia Krajobrazu. Do wyboru jest aż osiem różnych tras

Rezerwat przyrody Dolina Huczka. Fot. ze zbiorów PZPK
17.10.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
17.10.2022

W czwartek, 20 października 2022 r. obchodzić będziemy po raz kolejny Dzień Krajobrazu. Z okazji tego święta Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych przygotował osiem spacerów z przewodnikami, podczas których będzie można doświadczać krajobrazów wszystkimi zmysłami.

Ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska temat tegorocznych obchodów to: „Krajobraz: doświadczam w pełni”. Ma on na celu zwrócenie uwagi na to, że krajobraz to nie tylko to, co widzimy. Jest on odbierany przez nas również pozostałymi zmysłami: słuchem, węchem, dotykiem, a nawet… smakiem.

– Od wrażliwości naszych zmysłów zależy jak postrzegane są przez nas poszczególne elementy, takie jak szum lasu, fal morskich, płynących potoków i strumieni, dźwięki wydawane przez ptaki i owady, dotyk piasku na plaży, kory drzew czy zróżnicowanego poszycia leśnego, a także zapach lasu i łąk – wyjaśnia Bożena Sikora, dyrektorka Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Drogami leśnymi lub plażą

Aby tego wszystkiego doświadczyć warto wybrać się do pomorskich parków krajobrazowych, które corocznie w Dniu Krajobrazu oferują dodatkową atrakcję w postaci specjalnych spacerów z przewodnikami. Do wyboru przygotowano aż osiem tras, na których będzie można podziwiać różne krajobrazy: nadmorski, dolin rzek, jeziora, lasy, pola i łąki, ale także obszary przekształcone przez człowieka, w tym zabudowę regionalną. Przewodnicy będą prowadzić uczestników spacerów m.in. drogami leśnymi i plażą. Zaplanowano także odwiedziny atrakcyjnych punktów widokowych.

Szczegóły dotyczących proponowanych tras, a także terminów i miejsc spotkań, a także sposobach zgłaszania chęci udziału dostępne są poniżej:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.