Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/09/IMG_9079.jpg Jesień to czas przetworów. Rusza konkurs Weki z Pomorskiej Spiżarni

Jesień to czas przetworów. Rusza konkurs Weki z Pomorskiej Spiżarni

Fot. mat. UMWP
17.09.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.09.2021

Produkujesz lokalne specjały kulinarne? Wekujesz warzywa lub owoce? Ten konkurs jest dla Ciebie. Zgłoś swoje przetwory w konkursie Weki z Pomorskiej Spiżarni i wygraj nawet 3 tys. zł.

Zgłoszenia można nadsyłać od 1 do 15 października 2021 r.

Konkurs na najlepsze przetwory

To już kolejna edycja kulinarnego konkursu.

– Tym konkursem chcemy promować lokalną i tradycyjną żywność z województwa pomorskiego. To także zachęta dla mieszkańców obszarów wiejskich do korzystania z rolniczego handlu detalicznego – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.  – W zeszłym roku zgłoszonych zostało 27 produktów. Jestem przekonany, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – dodaje Sarnowski.

A jakie produkty można zgłosić?

Sześć kategorii

W konkursie oceniane będą produkty przygotowane z surowców roślinnych lub zwierzęcych. Co najmniej 50 proc. użytych w procesie produkcji składników pochodzić musi z własnego gospodarstwa.

– W tym roku dodaliśmy nowe kategorie konkursowe. Łącznie będzie ich sześć. Będą to: produkty i przetwory mięsne oraz rybne, produkty mleczne, produkty pszczelarskie, przetwory owocowe, przetwory warzywne oraz oleje i octy – wylicza wicemarszałek.

W konkursie można zgłaszać zarówno produkty wytwarzane zgodnie ze starymi recepturami, ale również zupełnie nowe przetwory. Ważne jest, aby produkować je w sposób niemasowy.

Kilka ważnych informacji

W każdej kategorii można zgłosić jeden produkt. A kto może to zrobić?

– W konkursie wystartować mogą osoby fizyczne, prowadzące działalność w formie rolniczego handlu detalicznego – wyjaśnia Józef Sarnowski.

Dostarczone do komisji konkursowej produkty muszą być zawekowane lub zamknięte w odpowiednie opakowania. Muszą być też opisane, a termin przydatności do spożycia nie może być krótszy niż 10 dni od daty dostarczenia. Komisja konkursowa w każdej kategorii przyzna trzy nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 3 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać od 1 do 15 października 2021 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.