Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/177936287_4220112704689312_5834292369862891609_n.jpg Kino na dachu. Fot,. źródło: https://www.facebook.com

Jedyne takie kino w Polsce. Letnie seanse na dachu Szekspirowskiego już od środy

Kino na dachu. Fot,. źródło: https://www.facebook.com
12.06.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.06.2021

Na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od 16 czerwca do 30 sierpnia będzie działać plenerowe kino. Widzowie obejrzą 19 filmów podczas 33 letnich seansów. Pokazy w tej formule odbędą się już po raz szósty.

Seanse z widokiem na dachy gdańskich kamienic organizuje Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, a projekt współfinansowany jest ze środków miasta Gdańska.

Jedyne takie kino w Polsce

Wydarzenie inspirowane jest słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.

– Kino na Szekspirowskim z widokiem na dachy gdańskich kamienic ma unikatowy charakter. Nie ma drugiego takiego kina plenerowego w Polsce – mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego. – Dach teatru, który jest jednocześnie tarasem nad częścią administracyjną budynku jest idealnym i wymarzonym miejscem na seanse pod chmurką, a ubiegłoroczna frekwencja pokazała, że mieszkańcy Gdańska i turyści chętnie z naszej oferty korzystali. Cieszymy się, że możemy zorganizować kolejną edycję Kina na Szekspirowskim – wyjaśnia Anna Kądziela-Grubman.

Kino na dachu GTS. Fot. materiał prasowy GTS

Nagrodzone i znane obrazy

W tegorocznym cyklu zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmowych, takich jak: Sundance, Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też obrazy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w metropoliach. W programie m.in.: „Frances Ha” Noah Baumbacha, „Tylko Kochankowie Przeżyją” Jima Jarmuscha, „High Rise” Bena Wheatleya, roztańczona „Ema” Pablo Laraina i „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.
Wyświetlane będą również filmy, które były emitowane w kinach, w przerwach pomiędzy kolejnymi lockdownami, a przez to widzowie mogli nie mieć okazji ich obejrzeć. Wśród nich będzie można zobaczyć: „Palm Springs” Maxa Barbakowa, „Sound of Metal” Dariusa Mardera, „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla i „Kłamstewko” Lulu Wang.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni większość filmów wyświetlanych będzie dwukrotnie w różnych terminach. Ponadto, nowością będą, zaplanowane na koniec wakacji, pokazy pełnometrażowych animacji z partnerskiego festiwalu Animafest Gdańsk, czyli 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku.
Szczegółowy program pokazów filmowy można sprawdzić na stronie Kino na Szekspirowskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.