Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/02/img_8558a.jpg PKM

Jedenaście firm chętnych do elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Kto złożył oferty?

Fot. Aleksander Olszak
24.02.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
24.02.2021

Pomorska Kolej Metropolitalna otworzyła oferty w postępowaniu przetargowym na elektryfikację linii oraz na budowę nowego przystanku. Swoją ofertę złożyło jedenaście firm, z tego trzy mieszczą się w założonym przez PKM budżecie.

Na realizację prac wybrany wykonawca będzie mieć 21 miesięcy od podpisania umowy.

Wielu chętnych

Aż jedenaście firm złożyło oferty w postępowaniu przetargowym prowadzonym przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Dotyczą one zarówno elektryfikacji całej linii, jak i budowy nowego przystanku Gdańsk Firoga. Okazało się, że trzy oferty mieszczą się w przyjętym przez spółkę limicie finansowym. Chodzi o: Torpol sp. z o.o., Zakład Robót Komunikacyjnych Dom oraz Colas Rail sp. Z o.o. Co dalej?

Komisja przetargowa pracuje

Kolejnym krokiem w procedurze jest szczegółowa analiza złożonych dokumentów. Dopiero po jej zakończeniu poznamy zwycięzcę przetargu, który wykona wszystkie prace związane z elektryfikacją oraz budową nowego przystanku na linii kolejowej. Pomorska Kolej Metropolitalna wybierze najlepszą ofertę z uwzględnieniem kryterium ceny (100%), przy czym złoży się na nią cena zamówienia podstawowego (95 %) i cena zamówienia opcjonalnego – (5 %). Na wszystko wykonawca będzie miał 21 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Elektryfikacja to przyszłość

Linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej od początku planowana była do elektryfikacji. Jednak bez elektryfikacji linii kolejowej z Gdyni do Kościerzyny inwestycja była by bez celowa, a trakcja elektryczna kończyłaby się ślepo w Rębiechowie. Dzięki tej inwestycji już za kilka lat podróżni zyskają jeszcze większy komfort podróży, pociągi będą też bardziej pojemne i szybsze. Równocześnie powstanie nowy przystanek. Chodzi tu o oznaczony symbolem 6@ przystanek Gdańsk Firoga. Peron oraz charakterystyczne czerwone wiaty zostaną wybudowane pomiędzy Matarnią a Portem Lotniczym. Z peronu będą mogli korzystać pracownicy licznych firm zlokalizowanych w rejonie  gdańskiego lotniska.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.