Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jeden mały procent – duża sprawa. Najlepszy sposób na pomaganie

Jeden mały procent – duża sprawa. Najlepszy sposób na pomaganie

PIT, długopis i kalkulator

W poprzednim roku mieszkańcy Pomorza przekazali 42 miliony złotych na organizacje pożytku publicznego. Spośród ponad 670 fundacji i stowarzyszeń najczęściej wspomagali hospicja.

 

Każdy podatnik może przekazać 1 procent swojego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu pieniądze trafią do ludzi chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji, pomagając tym, którzy każdego dnia walczą o godne życie.

 

Co to są organizacje pożytku publicznego (OPP, NGO)?

Organizacje pożytku publicznego to hospicja, stowarzyszenia, fundacje czy kluby sportowe działające non profit. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe pozyskiwane przez OPP przeznaczane są na wspieranie prywatnego lub publicznego dobra, a nie na osiąganie zysku. Organizacje pomagają podopiecznym zmagającym się z ciężkimi chorobami, dbają o nasze materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, wspierają środowisko naturalne, chronią i dbają o zwierzęta lub angażują się w projekty kulturalne czy sportowe.

 

 

Czy chętnie pomagamy?

W kraju działa ponad 8 tysięcy, a w województwie pomorskim 668 organizacji pożytku publicznego. W poprzednim roku połowa podatników, czyli 13,6 milionów Polaków rozliczających podatek dochodowy, przekazała na ich konta ponad 660 milionów złotych. Z tej kwoty prawie 42 miliony trafiły na Pomorze. To więcej niż w roku poprzednim. – Widać, że na tle kraju mieszkańcy Pomorza są w czołówce. To bardzo ważne, że wspieramy społeczne inicjatywy, zrzeszamy się i jesteśmy wolontariuszami– podkreśla marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzięki temu pieniądze trafiają do osób, które potrzebują opieki, leczenia, rehabilitacji albo do dzieci, które bez takiego wsparcia nie mogłyby rozwijać swoich zainteresowań – dodaje marszałek, który od wielu lat wspiera pomorskie hospicja. Najwyższą kwotę w skali całego kraju otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą – 148,9 mln zł. Pomorzanie w poprzednim roku najchętniej przekazywali procent swojego podatku pomorskim hospicjom:

 

 

Sprawdź, komu możesz dać

Fiskus do końca kwietnia czeka na rozliczenia podatkowe.  Jak pokazały ostatnie lata, dzięki funduszom z 1 procenta nie tylko polepszyła się sytuacja finansowa organizacji, ale też Polacy zaczęli interesować się działalnością w stowarzyszeniach i fundacjach. Warto rozejrzeć się w Gdańsku, Słupsku, Bytowie, Kartuzach, Pucku – wokół siebie i dać nadzieję – na powrót do zdrowia, rehabilitację albo na inny ważny cel – mówi  Andrzej Kowalczys, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Warto też, żeby te w sumie niemałe pieniądze, „pracowały” w naszym najbliższym otoczeniu, w naszym mieście, na naszym podwórku – dodaje Kowalczys. Wystarczy, że robiąc roczne rozliczenie, wskażemy, jakiej organizacji chcielibyśmy podarować 1 proc. z podatku, który i tak musimy zapłacić. Nie musimy nawet martwić się przelewem – tym zajmie się urząd skarbowy. Należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać nasz procent i sprawdzić, czy znajduje się ona na liście uprawnionych do otrzymywania 1 procenta podatku.

Mamy prawo wybrać tylko jedną organizację z zamieszczonych w  wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do 1 proc. podatku

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.