Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/jarmark.jpg Kiermasze na jarmarku

Jarmark św. Dominika dobiegł końca. Handlarze opuścili Gdańsk

fot. facebook.com/JarmarkswDominika

Po trzech tygodniach święta kupców klucz do miasta z powrotem wrócił na ręce władz Gdańska. 16 sierpnia 2020 r. jubileuszowy 760. Jarmark św. Dominika dobiegł końca. Ze wstępnych danych wynika, że kramy odwiedziło ok. 250 tys. osób. To mniej, niż w ubiegłych latach.

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczny Jarmark był nieco inny. Zastosowano wiele środków bezpieczeństwa. Uroczystość z zakończenia Jarmarku transmitowana była online.

 

Uroczyste zakończenie

 

Straganów było mniej i rozmieszczone były w bezpiecznych odległościach. Nie było też masowych imprez, a wszystkie najważniejsze wydarzenia Jarmarku św. Dominika można było oglądać online.

Ostatnia uroczystość, ta z przekazania kluczy z powrotem na ręce prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, transmitowana była 16 sierpnia 2020 r. o godz. 16.00 na Facebooku.

To podczas tej imprezy po raz ostatni odegrany został hejnał Jarmarku składający się z 760 nut. Uroczystość odbyła się bez publiczności. Zaplanowano jednak plenerowe atrakcje. Na jarmarkowych uliczkach pojawiły się barwne postacie. Były to m.in. Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, krzykacze miejscy, Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku).

 

Pomorskie Smaki z Grand Prix Jarmarku

 

Co roku podczas Jarmarku wręczane są nagrody Grand Prix dla najlepszych wystawców. W tym roku nagroda została przyznana w dwóch kategoriach – Dobry Smak i Dobry Pomysł. W pierwszej kategorii nagrodę otrzymała restauracja Kafëbë z Gdańska, która swoje stoisko rozstawiła w ramach strefy Pomorskie Smaki zorganizowanej przez samorząd województwa pomorskiego.  Drugą nagrodę otrzymał kiermasz z hotelami dla owadów.

Największa handlowa impreza pod gołym niebem rozpoczęła się 25 lipca 2020 r. Ostatecznie w Jarmarku św. Dominika wzięło udział 650 wystawców. To o 30 proc. mniej niż w latach ubiegłych. Powodem uszczuplenia liczby straganów była pandemia koronawirusa.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.