Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/09/kopciuszek1600.jpg Kopciuszek z przyrodnimi siostrami i macochą. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Jaki jest współczesny Kopciuszek? Premiera baletu Siergieja Prokofiewa w Operze Bałtyckiej

Kopciuszek z przyrodnimi siostrami i macochą. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Czy Kopciuszek jest bezwolną biedną dziewczyną? A może współczesną dzielną kobietą realizującą swoje zamiary i zmieniającą życie na lepsze? Którą wersję opowieści zobaczymy na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku? Na seniorów czekają zniżki na bilety.

W piątek, 1 października 2021 r. będzie miała miejsce premiera baletu Siergieja Prokofiewa „Kopciuszek” w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego, ze scenografią Damiana Styrny, projekcjami Eliasza Styrny, kostiumami Hanny Wójcikowskiej-Szymczak. Orkiestrę poprowadzi argentyński dyrygent Luis Gorelik.

„Kopciuszek” klasycznie

Kopciuszek to piękna i stara opowieść o spełnieniu marzeń. Każdy ją zna i widział choć raz próbę przedstawienia jej na scenie. Małe miasteczko na początku lat 30. XX wieku w niewielkim księstwie. To tu rozgrywa się cała historia. Opowieść o biednej, osieroconej dziewczynie, której życie utrudniają dwie złe siostry i macocha, znana jest dużym i małym z baśni braci Grimm, opowieści Perrault czy animowanej wersji Disneya.

Kopciuszek, 2021. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej

Kopciuszek, 2021. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej

„Kopciuszek” współcześnie

Premiera w Operze Bałtyckiej to klasyczna opowieść opowiedziana językiem współczesnym. Kopciuszek nie jest już tylko bezwolną biedną dziewczyną, której życie odmienia się za sprawą magii, ale współczesną dzielną kobietą, która – dzięki wsparciu zewnętrznych sił – realizuje swoje zamiary i zmienia swoje życie na lepsze. Znana z klasycznej wersji wróżka czy zagubiony pantofelek w tej opowieści również się znajdą, ale to nie one determinują wydarzenia. Kopciuszek jest silną osobą, która świadomie zmienia swój świat na lepsze. Wszystko to w świetnej choreografii, tym razem opowiedziana tańcem z towarzyszeniem magicznej muzyki Prokofiewa, która zaczaruje widzów i przeniesie ich w prawdziwie baśniową krainę.

Coś dla seniorów

Z okazji Weekendu Seniora z Kulturą, 2 i 3 października 2021 r. w kasie opery będzie możliwość zakupu biletów na październikowe spektakle operowe i baletowe „Kopciuszek”, „Don Bucefalo” i „Fidelio” w cenie niższej o 50 proc. Promocja dotyczy biletów z sektorów od A do C. Ze zniżki skorzystać może każdy, kto okaże w kasie dokument potwierdzający swój wiek. Liczba biletów w promocyjnej cenie jest ograniczona.

„Kopciuszek”, balet Siergieja Prokofiewa

 • czas trwania – 2,5 godz.
 • premiera – 1 października 2021 r., piątek, godz. 19
 • kolejne spektakle
  2 października 2021 r., sobota, godz. 18
  3 października 2021 r., niedziela, godz. 17
  9 października 2021 r., sobota, godz. 18
  10 października 2021 r., niedziela, godz. 17
 • al. Zwycięstwa, Gdańsk-Wrzeszcz
 • bilety od 50 zł

Live streaming „Kopciuszka” będzie można zobaczyć 9 października 2021 r. o godz. 18

Kopciuszek, plakat. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Kopciuszek, plakat. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.