Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/Jarmark-Bozonarodzeniowy-w-Gdansku.-Mat.-prasowy-MTG.jpg Jaki był tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku? Rekordzista odwiedził go aż 17 razy!

Jaki był tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku? Rekordzista odwiedził go aż 17 razy!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Mat. prasowy MTG
30.12.2021
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
30.12.2021

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zakończył się w Wigilię, 24 grudnia 2021 r. Zorganizowany został na większej przestrzeni, a odwiedzający, poza możliwością zrobienia świątecznych prezentów, mogli także wesprzeć działania Fundacji Hospicyjnej. Międzynarodowe Targi Gdańskie podzieliły się statystykami z podsumowania tej imprezy.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy był największy w swojej ponad 20-letniej historii. Rozstawiono ponad 120 świątecznych stoisk. Oprócz Targu Węglowego, po raz pierwszy można było je spotkać w tunelu pod ulicą Okopową, na ulicach Bogusławskiego i Tkackiej. Poza tym były one otwarte już od 19 listopada.

– Cieszymy się, że tegoroczna formuła spodobała się wystawcom i gościom jarmarku. Powiększenie jego przestrzeni okazało się strzałem w dziesiątkę. Podobnie jak termin rozpoczęcia, o co wnioskowali zresztą sami wystawcy – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

36 dni pełnych atrakcji

Jarmark odwiedzały przede wszystkim rodziny z dziećmi. Największa liczba gości przypadła na pierwszy oraz Mikołajkowy Weekend Jarmarku (4-5 grudnia). Co ciekawe, jak informują organizatorzy, potwierdzony rekordzista odwiedził jarmark i robił zakupy aż 17 razy! Wśród uczestników byli nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale również turyści z Polski i zagranicy, m.in. z Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, Malty i USA.

Na każdy dzień jarmarku przygotowano atrakcyjny program. W ciągu 32 dni tej imprezy odbyło się blisko 100 świątecznych wydarzeń. Hitami były m.in. nowe iluminacje, w tym świetlisty dach na ul. Bogusławskiego, Domek Świętego Mikołaja, karuzela wenecka, igloo z atrakcjami oraz Brama Adwentowa, otwierana po raz pierwszy przez żołnierzy Garnizonu Gdańsk. Natomiast przy bajkowej scenie z tronem św. Mikołaja i magiczną ciuchcią padł rekord zdjęć robionych przez odwiedzających.

Wystawcy oferowali nie tylko świąteczne prezenty i dekoracje, ale także regionalne przysmaki oraz potrawy z 13 kuchni świata. Odwiedzający wypili ponad 121 tys. kubeczków grzańca, natomiast podczas otwierania okienek Kalendarza Adwentowego rozdano dzieciom 100 kg cukierków. Wśród najczęściej kupowanych upominków znalazły się dziadki do orzechów, świece sojowe i zapachowe, miody i nalewki, czapki, szale, skarpety i rękawice, pierniki i lizaki, stroiki, bombki i ozdoby choinkowe oraz kubeczki świąteczne.

Jarmark wspiera Hospicjum

Podczas tegorocznego jarmarku Międzynarodowe Targi Gdańskie i Grupa GPEC przeprowadziły akcję wsparcia Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Na ten szczytny cel przekazana została część kwoty uzyskanej ze sprzedaży oficjalnych produktów jarmarkowych.

Dodatkowo, na stoisku Fundacji Hospicyjnej można było skorzystać ze świątecznych atrakcji. W magicznym igloo na darczyńców czekała wyjątkowa niespodzianka. Za pomocą magicznej różdżki w środku zimy przenosili się oni na tropikalną wyspę i robili oryginalne pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem na plaży. Wykupienie biletu-cegiełki o wartości 10 zł umożliwiało też włączenie kolorowych światełek w ogromnej kuli z postacią św. Mikołaja.

– Wspólnymi siłami, dzięki zaangażowaniu wielu życzliwych nam osób, udało się uzyskać kwotę ponad 55 tys. zł – informuje dr Anna Janowicz, prezeska Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. – Dzięki szczodrości darczyńców możemy zapewnić opiekę ciężko chorym dzieciom i dorosłym każdego roku, pomagać ich rodzinom i osobom w żałobie. Bez tego wsparcia nie moglibyśmy realizować pomocy na taką skalę, jak robimy to teraz. Jesteśmy za nie bardzo wdzięczni!

Podczas trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego można było również wziąć udział w Dniu Dawcy Szpiku, oddać krew w KrwioBusie, zaszczepić się w Plenerowym Punkcie Szczepień prowadzonym przez szpital Copernicus czy przekazać maskotki i zabawki dla potrzebujących dzieci w ramach akcji #ToyCrossing ma moc! Odbyły się też dwie Wigilie dla osób ubogich i bezdomnych zorganizowane przez miasto Gdańsk i Duszpasterstwo Akademickie „Górka” działające przy kościele św. Mikołaja.

*  *  *

Kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku odbędzie się terminie 18 listopada–24 grudnia 2022 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.