Kultura
Jaki będzie pandemiczny sylwester 2020? Czy będą obowiązywać obostrzenia?

Jaki będzie pandemiczny sylwester 2020? Czy będą obowiązywać obostrzenia?

Fot. Aleksander Olszak
30.12.2020
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.12.2020

Bez hucznych wielkich imprez, w reżimie sanitarnym i z zakazem przemieszczania się. Tegoroczny sylwester będzie wyjątkowy. Jakie obostrzenia będą obowiązywać w ostatnią noc 2020 r.?

 

Najpoważniejszym ograniczeniem będzie zakaz przemieszczania się.

Zakaz przemieszczania się

Pierwotnie rządowy plan zakładał wprowadzenie na terenie całego kraju godziny policyjnej. Ostatecznie jednak, po konsultacjach z prawnikami i konstytucjonalistami zapadła decyzja o tym, że zakaz przemieszczania się w godzinach od 19.00 w sylwestra do 6.00 w Nowy Rok będzie jedynie zaleceniem. Mimo to rząd apeluje, żeby jednak w tych godzinach pozostać w domach. Zwolnione z przestrzegania tego zakazu będą osoby wykonujące obowiązki służbowe czy prowadzące działalność gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że policja i służby mundurowe będą w tych godzinach prowadzić kontrole i na osoby nieuprawnione do przemieszczania się mogą zostać nałożone mandaty.

Zakaz zgromadzeń

W sylwestrową noc obowiązywać będzie, tak jak do tej pory zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób. Oznacza to, że wszelkie miejskie imprezy plenerowe czy koncerty nie będą się odbywać. Ten zakaz, w połączeniu z zakazem przemieszczania się uniemożliwi także większe spotkania i wspólne witanie nowego roku na świeżym powietrzu oraz pokazy sztucznych ogni.

Zamknięta gastronomia

W dalszym ciągu nieczynne będą restauracje, bary czy kluby. Mogą one sprzedawać posiłki jedynie na wynos. Zakaz obejmuje także organizację imprez w takich lokalach. Jego złamanie może skutkować karą dla organizatora w wysokości nawet 30 tyś zł. oraz postępowaniem prokuratorskim.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.