Kultura
Jaką rolę odgrywała woda i wiatr w młynarstwie, dowiesz się podczas spotkania on-line

Jaką rolę odgrywała woda i wiatr w młynarstwie, dowiesz się podczas spotkania on-line

Fot. Pixabay.com
30.03.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.03.2021

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej 1 kwietnia o godz. 17.00 zaprasza na kolejne wirtualne spotkanie. Tym razem tematem wydarzenia, odbywającego się w ramach Historycznych czwartków, będzie „Młynarstwo - woda i wiatr w służbie u człowieka na ziemi słupskie”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Tomasz Urbaniak, a poprowadzi je Tomasz Częścik.

Historyczne czwartki odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Transmisja on-line na profilu BGSW na Facebooku.

Cuda techniki, od których zależał byt

Podczas spotkania omówiona zostanie historia młynarstwa na tych ziemiach (potwierdzonego dokumentami już w XIII w.), technika budowy urządzeń zasilanych wodą i wiatrem, a także przyczyna unicestwienia urządzeń korzystających z sił natury.
Młynarstwo przez setki lat było jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, a woda i wiatr jedyną siłą napędową. Z ponad 200 młynów wodnych i wiatrowych, papierni, foluszy, młynów kory dębowej, kuźnic oraz tartaków w powiecie słupskim, dziś nie funkcjonuje żaden z nich.

Badał młynarstwo na ziemi słupskiej

Tomasz Urbaniak zajmuje się zagadnieniem młynarstwa i pokrewnych dziedzin od prawie 20 lat. W różnych dokumentach i literaturze zgłębiał on ten temat. Dokonywał wizji lokalnych i inwentaryzacji wszystkich miejsc, w których funkcjonowały te majestatyczne maszyny napędzane wodą i wiatrem. Dzięki temu wiele odkrył. Jeszcze w tym roku ma ukazać się napisana przez niego książka, w której zostaną przedstawione wszystkie młyny i urządzenia zasilane wodą i wiatrem, które funkcjonowały do XX w. na terenie powiatu słupskiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.