Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Chełmoński i Kossak wśród billboardów. „Sztuką jest znaleźć choć fragment przestrzeni wolnej od reklam”

Chełmoński i Kossak wśród billboardów. „Sztuką jest znaleźć choć fragment przestrzeni wolnej od reklam”

Obraz Józefa Chełmońskiego „Babie lato", przekształcony przez Wojciecha Januszczyka na potrzeby wystawy Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze

Ochrona krajobrazu i przestrzeni publicznych przed stałą ekspansją wielkoformatowych reklam to główny temat prac autorstwa Wojciecha Januszczyka. Będzie można je oglądać w Parku Oliwskim do 31 stycznia 2018 r.

 

Prezentowana wystawa, przygotowana przez lubelską Fundację Krajobrazy, prowokuje do refleksji nad kondycją przestrzeni publicznych w naszym kraju. Prace przedstawiają przekształcone obrazy znanych polskich pejzażystów z przełomu XIX i XX w.: Chełmońskiego, Gierymskiego czy Kossaka. Obraz krajobrazów, utrwalony przez nich na płótnach, współtworzył naszą zbiorową tożsamość. Stąd wstawienie w ten krajobraz billboardów jawi się niczym profanacja, kłuje w oczy, a zarazem je otwiera.

 

Autorzy wystawy diagnozują:

Dziś sztuką jest znaleźć choć fragment przestrzeni wolnej od „plandekowo-banerowej reklamy”. Dotyczy to zarówno obszaru miasta, przedmieścia czy polskiej wsi. Zapominamy o tym, że jedną z podstawowych wartości jest piękno naszego kraju i o tym, że wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni. „Paskudna ta nasza Polska” – ciśnie się każdemu na usta! Chwila refleksji, a po niej każdy wraca do swoich spraw. Zawsze przecież jest coś ważniejszego do załatwienia, niż dbanie o przestrzeń. „Nie moje” – nic mnie to nie interesuje! „Moje” – mam prawo powiesić szmatławy baner! To dwa hasła pozwalające nam na niszczenie wspólnego dobra. Nadal źle rozumiemy prawo wolnego rynku… Nadal źle rozumiemy wolność… Ten chaos fundujemy sobie sami, a on nie służy już dziś nikomu. Szpeci. Rozejrzyjmy się dookoła siebie! I zastanówmy się czy tak to ma wyglądać?

 

Inicjatorami zaprezentowania wystawy w Gdańsku są Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej oraz Instytut Kultury Miejskiej.

 

Dyskusja na temat uchwały krajobrazowej

– Ekspozycja wystawy zbiega się w czasie z pracami nad prawem lokalnym, które ma w założeniu doprowadzić do poprawy stanu krajobrazu Gdańska. Mamy nadzieję, że niepokój wywołany prezentowanymi obrazami wzbudzi u odbiorców, szczególnie gdańszczan, większe zainteresowanie tym projektem oraz wzmocni presję na szybsze uprzątnięcie otaczającego nas bałaganu reklamowego – zaznacza Karol Spieglanin, prezes stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Wsparcie dla przyjęcia w Gdańsku uchwały krajobrazowej zapowiada Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. – Chcemy dać pretekst do publicznej dyskusji na ten temat. W styczniu 2018 r., wraz z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto oraz Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku, będziemy organizować spotkania przedstawiające główne założenia uchwały.

 

Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze

  • wystawa otwarta do 31 stycznia 2018 r.
  • Park Oliwski im. Adama Mickiewicza
  • ogrodzenie od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego
  • Gdańsk-Oliwa

 

Facebook

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.