Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/4d5e7623-5170-422d-bc21-c5a577cc6fde.jpg Jak to dawniej z linią PKM było. Dowiedz się więcej o historii linii kolejowej Wrzeszcz – Kokoszki

Jak to dawniej z linią PKM było. Dowiedz się więcej o historii linii kolejowej Wrzeszcz – Kokoszki

Tablica prezentująca historię linii PKM

W najciekawszych miejscach na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostały ustawione tablice prezentujące historię najważniejszych kolejowych obiektów.

 

Tablice zostały wmurowane przy zachowanych reliktach starej linii kolejowej

 

Pamiątkowe tablice

Jak mówi Tomasz Konopacki z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej: – Pomysł na ekspozycję zachowanych elementów starej infrastruktury mieliśmy od samego początku budowy linii PKM. Tablice ustawione zostały w pięciu miejscach. Są to: wiadukt nad ul. Grunwaldzką, wiadukt nad ul. Wita Stwosza, wiadukt nad ul. Polanki, tzw. mostek Weissera na Strzyży oraz wiadukt nad ul. Słowackiego. Z tablic dowiedzieć się można nie tylko o historii danego obiektu, ale również zaznajomić się z dziejami powstałej przed pierwszą wojną światową linii kolei kokoszkowskiej. Prezentowane są również zachowane elementy starej infrastruktury. – Te tablice są nie tylko dla miłośników kolei i historyków. Chcieliśmy pokazać wszystkim mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasz region, jak na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej historia łączy się z nowoczesnością – dodaje Konopacki.

 

Szlakiem historii

Pomorska Kolej Metropolitalna to nowoczesna linia kolejowa. Nie zapominamy jednak o jej historii. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych organizowane były liczne wycieczki szlakiem linii kolei kokoszkowskiej. Podczas budowy zachowany został szereg artefaktów z czasów przedwojennych. Również obecnie, co jakiś czas, organizowane są spacery z przewodnikami i historykami opowiadającymi o dziejach kolei w naszym regionie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.