Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f14c3312-85db-4b1e-80ce-eb45fa07f1f5-3.jpg Jak słowo przyczyniło się do powstania teatru? Debata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Jak słowo przyczyniło się do powstania teatru? Debata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Fot. materiał prasowy GTS
29.11.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
29.11.2022

W środę, 30 listopada 2022 r. odbędzie się spotkanie, podczas którego będzie mowa o wędrownych angielskich teatrach w Gdańsku w pierwszej połowie XVII w. Inspiracją do tego wydarzenia stała się książka Jerzy Limon „Gdański teatr elżbietański”. Po dyskusji będzie występ Leny Gruszczyńskiej Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego.

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.00, poprowadzi historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” prof. Jacek Kopciński. Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.

Jak powstał teatr?

Nieżyjący już pierwszy dyrektor GTS prof. Jerzy Limon w książce „Gdański teatr elżbietański” omówił działalność wędrownych angielskich teatrów w Gdańsku. Ich aktywność wiązała się z powstaniem i dziejami pierwszego na terenie Polski teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. Tezy wyłożone w tej książce dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski. Publikację wydało Słowo/Obraz Terytoria. W 1990 r. Jerzy Limon, aby zrealizować marzenie o utworzeniu teatru z epoki Szekspira, powołał Fundację Theatrum Gedanense. Instytucja zainaugurowała działalność w 1991 r., zdobywając patronat ówczesnego księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W 2014 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Coś dla melomanów

Wieczór uświetnią występy: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki, czyli XVII-wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.