Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/12/hertz_kadr-z-filmu-2.png Jak miejski hałas wpływa na ludzi? Dowiesz się podczas Miastoprojekcji

Jak miejski hałas wpływa na ludzi? Dowiesz się podczas Miastoprojekcji

Kadr z filmu „Cały ten dźwięk”. Fot. materiał prasowy
06.12.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
06.12.2022

Pokazy filmowe, dyskusje o mieście i jego różnorodnych aspektach odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej. Podczas dwóch grudniowych spotkań uczestnikom i uczestniczkom towarzyszyć będą dźwięki miasta. Podążą ścieżkami miejskich psów, a także postarają się zrozumieć sztuczną inteligencję, która zamieszkała w domach i miastach.

Miastoprojekcje odbędą się 7 grudnia, godz. 18.00 („Cały ten dźwięk”, gość: Antoni Michnik, prowadzenie: Filip Szałasek) i 14 grudnia, godz. 18.00 („Stambuł bez smyczy”, gość: prof. Maciej Trojan, prowadzenie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz). Wstęp jest wolny.

Miejskie odgłosy w filmach

Co słyszysz codziennie? Wiesz jak dźwięk i hałas wpływają na ciebie i otoczenie? Pokaz filmu „Cały ten dźwięk” odbędzie się 7 grudnia IKM. Obraz nie tylko opowiada o dźwięku, ale inspiruje do podjęcia zmian na lepsze w życiu codziennym, również na większą, bo miejską skalę. Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz. Ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować. Po pokazie z gościem, ekspertem i pasjonatem dźwięku  Antonim Michnikiem, porozmawia Filip Szałasek.

Nieważne czy kochasz psy, czy koty, gdyż zwierzęta domowe w miastach to codzienność. 14 grudnia będzie można obejrzeć poruszający film dokumentalny „Stambuł bez smyczy”. To obraz o symbiozie gatunków, ale i pełnym sprzeczności świecie ludzi widzianym oczami czworonogów. Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule, gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele, a przetrwanie każdego dnia wymaga walki. Ludzie mieszkający w stolicy Turcji są raczej sympatycznie nastawieni do bezpańskich zwierzaków. W obrazie zaprezentowane są losy trzech bohaterów. Spotkanie z prof. Maciejem Trjanem poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.