Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/IMG_20211028_161348.jpg Jak dojechać na najważniejsze pomorskie cmentarze? Komunikacja miejska w okresie Święta Zmarłych

Jak dojechać na najważniejsze pomorskie cmentarze? Komunikacja miejska w okresie Święta Zmarłych

Fot. Aleksander Olszak
29.10.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
29.10.2021

Jak co roku w okresie święta zmarłych uruchomione zostaną specjalne linie komunikacji miejskiej łączące nekropolie z innymi dzielnicami. Jakie zmiany wprowadzono w pomorskich miastach?

Większość zmian obowiązywać będzie od soboty 30 października do poniedziałku 1 listopada. Szczegółowe informacje odnoście organizacji komunikacji miejskiej na stronie konkretnych organizatorów.

Chojnice

1 listopada komunikacja miejska w Chojnicach kursować będzie według rozkładów jazdy ważnych w niedziele i święta. Kursy kilku linii, o wybranych godzinach będą jednak bisowane. Dotyczy to między innymi linii 2 i 4.

Gdańsk

Do głównych gdańskich cmentarzy najlepiej dojechać komunikacją miejską. I tak do Cmentarza Łostowickiego najszybciej dotrzemy tramwajem. 1 listopada uruchomione będą trzy dodatkowe linie. To 63 z Nowego Portu i Brzeźna, 66 ze Strzyży i Wrzeszcza oraz 68 ze Stogów i Przeróbki. Dodatkowo ze zwiększoną częstotliwością kursować będą linia tramwajowe 2 i 10. Pomiędzy Dworcem Głównym a Cmentarzem Łostowickim kursować będą autobusy linii 601.

Z kolei do Cmentarza Srebrzysko dojazd zapewnią autobusy. Uruchomione zostaną dwie dodatkowe linie. Linia 627 połączy Żabiankę, Przymorze z cmentarzem i dalej z Chełmem (przez Cmentarz Łostowicki), a linia 610 kursować będzie pomiędzy dworcem kolejowym we Wrzeszczu a Srebrzyskiem i Cmentarzem Łostowickim.

Gdynia

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego zapewnią dwie dodatkowe linie autobusowe. Będzie to linia 390 z dworca głównego oraz 392 z Witomina. Autobusy linii 390 kursować będą z częstotliwością co 1-2 minuty. Do Cmentarza Komunalnego będzie można dojechać dwoma liniami – stałą linią 105 i specjalną 305, której trasa rozpocznie się na Węźle Franciszki Cegielskiej. Obie linie kursować będą, co średnio 10-15 minut i obsługiwane będą pojazdami przegubowymi. Aby ułatwić dojazd do cmentarza komunalnego w Sopocie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów linii 187.

Nowy Dwór Gdański

Tradycyjnie już 1 listopada do Cmentarza Komunalnego pojadą pociągi Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Na tory wyjedzie aż 20 pociągów. Dzięki temu na trasie Cmentarz Komunalny – Nowy Dwór Gdański Dworzec – Cyganka Przejazd pociągi kursować będą co 60 minut. Bilet kosztować będzie jedynie 2 zł, niezależnie od trasy przejazdu.

Słupsk

W Słupsku uruchomionych zostanie pięć specjalnych linii autobusowych. Wszystkie połączą Nowy i Stary Cmentarz z większością dzielnic miasta. I tak linia 61 pojedzie do Kołłątaja, 62 i 62 pojadą na Osiedle Niepodległości, 64 na osiedle Westerplatte a linia 65 na osiedle Nadrzecze. Dzięki przemienności kursów na odcinku Stary Cmentarz – Nowy Cmentarz autobusy będą kursować z częstotliwością nawet co 2-3 minuty.

Starogard Gdański

Aby ułatwić mieszkańcom dojazd do Cmentarza Łapiszewo uruchomione zostaną trzy specjalne linie autobusowe. Będą to: C-1 z os. Zielona Dolina, C-2 z os. Bohaterów Monte Cassino oraz C-3 z przystanku Droga Nowowiejska-Rzeczna. Pojazdy będą kursować średnio co 10-15 minut.

Tczew

W dzień Wszystkich Świętych obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy linii 7, którą dojechać można z dworca kolejowego do cmentarza przy ul. Rokickiej. Linia ta będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością. Na pozostałych liniach obowiązywać będą rozkłady świąteczne.

Wejherowo

Również w Wejherowie uruchomione będą specjalne linie komunikacji miejskiej. 1 listopada 2021 r. do Cmentarza Śmiechowskiego i Komunalnego będą kursować linie: A, B, C i D. Połączą one praktycznie wszystkie dzielnice Wejherowa. Autobusy będą odjeżdżać z przystanków co 10-15 minut.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.