ISIT – interaktywność w przestrzeni publicznej
Przez ostatnie lata zespół pracowników Urzędu Marszałkowskiego wraz z wieloma regionalnymi partnerami zaprojektował od podstaw i wdrożył unikatowy projekt, który w realny sposób przyczynia się do wzrostu jakości w zakresie udostępniania informacji w przestrzeni publicznej regionu pomorskiego. Interaktywna sieć 245 dotykowych maszyn – infomatów, których przekątne ekranu wynoszą 42 i 46 cali, łączy informacje o miastach, miejscach i obszarach. Poprzez sieć urządzeń komunikujemy się z naszymi mieszkańcami i odwiedzającymi region oferując szereg cyfrowych narzędzi, umożliwiających dokładne poznawanie całego województwa. Dostęp do cyfrowej informacji jest na wyciągnięcie ręki. Samorządy współpracują ze sobą na rzecz rozwoju ciekawej i zawsze interaktywnej informacji.
Nasze rozwiązanie zostało wyróżnione przez Światową Organizację Turystyczną jako jedna z 3 innowacji w sektorze publicznym i niewątpliwie jest inspiracją dla świata w roku 2013 w turystyce w konkursie UNWTO Awards for Excellence and Innovation in Tourism.
Jesteśmy najlepszą treścią interaktywna wytworzoną przez region w Polsce w 2012 według stowarzyszenia podmiotów branży mediów cyfrowych – Polish Digital Signage Association.
Jesteśmy również jednym z 3 najlepszych projektów promocyjnych w 2012 roku w Polsce, według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, w ramach konkursu 7 Cudów Funduszy Europejskich.
Projekt przyczynia się do kreowania nowoczesnego wizerunku regionu w skali międzynarodowej, przy wykorzystaniu najnowszych technologii.
W ramach systemu funkcjonują m.in.
I. pomorskie.travel – posiadający unikalne cechy portal wizerunkowy regionu pomorskiego, który pozwala prezentować informacje językowe w 6 wersjach językowych
II. pomorskie.travel/ISIT – interaktywny system mapowy dostępny online pozwalający prezentować różne grupy i kategorie informacji bezpośrednio na mapie udostępniony dla użytkowników w dynamicznej i przystępnej formie, również tłumaczony na języki obce.
III. system ISIT w sieci 245 infomatów – innowacyjna i zaawansowana technologicznie infrastruktura dostępu do cyfrowej informacji w przestrzeni publicznej z rozwijanymi w ramach systemu usługami SMART np.: „żyjąca” mapa regionu i miast z przestrzenią interaktywnych informacji powiązanych z multimediami, z rozkładami jazdy, bazą wydarzeń, dystrybucja treści cyfrowych na urządzenia mobilne, możliwość tworzenia własnych scenariuszy pobytu w określonej lokalizacji – stała się idealnym narzędziem dla gości i mieszkańców szukających informacji o miastach i ciekawych miejscach naszego regionu.
Jednym z najistotniejszych zadań jakie były elementem ZSIT WP było utworzenie Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Działanie polegające na adaptacji historycznego obiektu – Bramy Wyżynnej w Gdańsku – przeprowadził główny Partner Projektu – Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Wykonane prace wielokrotnie zauważane były na różnego rodzaju konkursach i imprezach tematycznych, a nawet zdobywały nagrody (m.in. tytuł Modernizacja roku 2012 w ogólnopolskim konkursie dotyczącym modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji obiektów, a także Dyplom Generalnego Konserwatora Zabytków dla Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku 2012 w kategorii „obiekty zabytkowe”).
Dodatkowo działalność PCIT została wyróżniona przez Polską Organizację Turystyczną nagrodą w konkursie na najlepsze centrum obsługi turystów za 1 miejsce w najwyższej kategorii czterogwiazdowych punktów IT.
Ponadto niektóre z wykonywanych w ramach projektu działań związanych z promocją także zyskiwały uznanie różnych gremiów. W szczególności wskazać można film „Symbol Gdańska” (przedstawiający historię Bramy Wyżynnej), który na festiwalu FilmAT, IX Film, Art & Tourism Festival uzyskał główne nagrody w 2 kategoriach narodowych: „Najlepsza Animacja”, „ Film Edukacyjny” oraz w jednej z kategorii międzynarodowych: „Award For the Best Screenplay”.