Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
„Inteligenci” pojawią się w Teatrze Wybrzeże. To tragikomedia o współczesnej klasie średniej [PREMIERA]

„Inteligenci” pojawią się w Teatrze Wybrzeże. To tragikomedia o współczesnej klasie średniej [PREMIERA]

Scena z próby spektaklu „Inteligenci"

Na deskach Teatru Wybrzeże zostanie wystawiona sztuka współczesnego polskiego dramaturga Marka Modzelewskiego. Premiera spektaklu „Inteligenci" odbędzie się w niedzielę, 16 lutego 2020 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa we foyer.

 

Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy – Łukasz – burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy – Maks – lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw.

 

Apel o dialog między ludźmi

„Inteligenci” nie są kolejną opowieścią z tezą i morałem. Sztuka Marka Modzelewskiego to raczej apel, wołanie o niknący dialog, którego stopniowe wymieranie powoduje rozłam pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi.

– U Modzelewskiego fascynujące jest to, jak za sprawą dobrze skrojonego poczucia humoru potrafi on dobrać się do najbardziej niewygodnych tematów, z którymi zderzamy się na co dzień w naszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości. Nie ma tu prostych tez i przegadanych monologów, wszystko dzieje się w ludziach, pomiędzy nimi. Tak jak w życiu. Teoretyczne konflikty znajdują tu ludzką, namacalną postać osobistych tragedii, a wręcz tragikomedii – mówi Radosław Maciąg, reżyser spektaklu.

W wypadku „Inteligentów” akcent położony jest na konsekwencje, jakie niesie za sobą brak realnej komunikacji, komunikacja pozorna, czyli dysfunkcja, która na niespotykaną dotąd skalę dotyka społeczeństwo XXI w. Słowa tracą tutaj swoją siłę, a spójna wizja świata, do której zdążyliśmy przywyknąć, wali się i potwornieje na naszych oczach, prowadząc do nieuchronnej katastrofy.

 

„Inteligenci”

 • pokazy przedpremierowe:
  14 lutego 2020 r., piątek, godz. 19.00
  15 lutego 2020 r., sobota, godz. 19.00
 • premiera:
  16 lutego 2020 r., niedziela, godz. 19.00
 • kolejne spektakle:
  18 lutego 2020 r., wtorek, godz. 19.00
  19 lutego 2020 r., środa, godz. 19.00
  11 marca 2020 r., środa, godz. 19.00
  12 marca 2020 r., czwartek, godz. 19.00
  13 marca 2020 r., piątek, godz. 19.00
  14 marca 2020 r., sobota, godz. 19.00
 • Teatr Wybrzeże
 • Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
 • ul. Bohaterów Monte Cassino 30
 • Sopot

 

Autor sztuki: Marek Modzelewski
Reżyseria: Radosław Maciąg
Asystent reżysera: Marek Tynda
Scenografia: Dominika Nikiel
Media: Tomasz Schaefer
Kompozycje muzyczne: Katarzyna Krzewińska
Ruch sceniczny: Karolina Rentflejsz
Inspicjent, sufler: Weronika Mathes

 

W spektaklu występują:

 • Sylwia Góra-Weber – Anna,
 • Marek Tynda – Szczepan,
 • Adam Turczyk – Łukasz,
 • Monika Chomicka-Szymaniak – Bożena.
Plakat spektaklu Inteligenci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  *

 

Wystawa towarzysząca „Inteligentom”

Premierze „Inteligentów” będzie towarzyszyć wystawa „inteligenci w polsce / inteligenci w wybrzeżu / inteligenci w sopocie. inteligentów portret własny w dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej na scenach teatru wybrzeże”.

Ekspozycja przypomni pół setki tych znanych, głośnych i tych mniej, a nawet zapomnianych inscenizacji polskich tekstów dramatycznych z ubiegłego i początku tego wieku na wybrzeżowych scenach na czele z czterema weselami i kilkoma pogrzebami w tle.

Wystawę będzie można oglądać codziennie w godz. 12.00-17.00 we foyer Sceny Kameralnej w Sopocie. Wstęp – wolny.

 

Baner wystawy Inteligenci

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.