Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/01/Zimowa_opowiesc_fot_Dawid_Linkowski_NY-scaled.jpg Inspirują cię dzieła Szekspira? Twórco! Sprawdź, który konkurs jest dla ciebie

Inspirują cię dzieła Szekspira? Twórco! Sprawdź, który konkurs jest dla ciebie

„Zimowa opowiesść". Fot. Dawid Linkowski
01.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.02.2024

Gdański Teatr Szekspirowski ogłasza nabór do trzech konkursów o Złotego Yoricka, Nowego Yoricka oraz SzekspirOff. Pierwszy dotyczy najlepszej inscenizacji dramatów Williama Szekspira, drugi skierowany jest do debiutantów, a trzeci to niezależne produkcje.

Konkursy odbywają się w ramach 28. międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach 26 lipca – 4 sierpnia 2024 r.

Czym jest Złoty Yorick?

To konkurs na najlepszą polską inscenizację dramatów Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami dramaturga. Jest podsumowaniem polskich szekspirowskich realizacji danego sezonu artystycznego. Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 1994 r. i przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie wybierane są trzy do pięciu najlepszych spektakli z premier sezonu 2023/2024 zgłoszonych do konkursu. Wybrane spektakle otrzymują zaproszenie na 28. Festiwal Szekspirowski. W drugim etapie międzynarodowe jury wyłania zdobywcę Złotego Yoricka. Zwycięski teatr otrzymuje statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 40 tys. zł. Wybór najlepszych szekspirowskich produkcji sezonu po raz kolejny powierzono krytykowi teatralnemu Łukaszowi Drewniakowi. Wszystkie spektakle zgłoszone do konkursu muszą mieć premierę do 26 maja 2024 r. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 marca.
Regulamin

Nowy Yorick

Konkurs adresowany jest do twórców i twórczyń debiutujących w polskim teatrze. Do niego mogą zgłaszać się też kolektywy twórcze. W ubiegłym roku wpłynęło 27 zgłoszeń od młodych reżyserów i reżyserek, a zwycięski projekt „Zimowa opowieść” w reżyserii Pameli Leończyk, będzie miał w przyszłym roku premierę w Teatrze Powszechnym w Warszawie. O nagrodę walczyć będą trzy prezentacje „work in progress”, sfinansowane przez festiwal kwotą 25 000 zł, przygotowane przez laureatów z trzema polskimi teatrami – z Warszawy, Torunia i Gdańska. Do współpracy przy tegorocznej edycji zaproszono Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca 2024 r. pocztą elektroniczną na adres fs.nowyyorick@gmail.com.
Regulamin

SzekspirOff 2024

Podczas 28. Festiwalu Szekspirowskiego będzie można zobaczyć nowe i niezależne produkcje. Do współpracy w konkursie zgłoszeni są artyści i zespoły pozainstytucjonalne, dla których punktem wyjścia w projektach jest twórczość Szekspira. Wszystkie finałowe produkcje przygotowywane specjalnie na festiwal są dofinansowane kwotą 25 000 zł. Nagrodą w konkursie jest statuetka oraz nagrody pieniężne o wartości 15 000 zł. Kuratorką jest założycielka i prezeska Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu oraz wydawczyni i redaktorka naczelna portalu teatralny.pl Katarzyna Knychalska.

Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego 2024 r. pocztą elektroniczną na adres szekspiroff@teatrszekspirowski.pl.
Regulamin

Festiwal Szekspirowski

Odbywa się co roku latem i jest organizowany jest od 27 lat przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Prezentowało się na nim ponad 240 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców jak m.in.: Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin. Do tej pory podczas festiwali produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata. Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – jako jedyny festiwal z Polski i jeden z pięciu w Europie – otrzymał prestiżową nagrodę EFFE Award, przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.
Festiwal jest to też wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 12 partnerów – z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii Północnej, Serbii, Włoch, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.
Wydarzenie łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF, od 2023 r. także konkurs o Nowego Yoricka), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.