Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/photovoltaic-system-gb659dc727_1920.jpg Innowacyjny projekt starogardzkich uczniów. Chcą zainstalować w mieście solarny PODpunkt

Innowacyjny projekt starogardzkich uczniów. Chcą zainstalować w mieście solarny PODpunkt

Fot. pixabay.com
09.02.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
09.02.2022

Rozładował ci się telefon, a musisz pilnie zadzwonić albo kupić bilet? Już niedługo w Starogardzie Gdańskim nie będzie z tym problemu. Dwaj licealiści pracują nad projektem zainstalowania miejskiej stacji solarnej do ładowania urządzeń mobilnych. Stanie ona na rynku.

Projekt jest realizowany w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Olimpijczycy z Kociewia

Inicjatywa, której podjęli się dwaj uczniowie ze starogardzkiego liceum ogólnokształcącego ma na celu zwiększenie świadomości lokalnej społeczności na tematy związane z odnawialnymi źródłami energii.

– Szukaliśmy pomysłu na projekt. Chcieliśmy, żeby to było coś innowacyjnego, coś, co wprowadzi trochę świeżości – mówi Antoni Rogowski, jeden z pomysłodawców projektu, a także stypendysta marszałka województwa pomorskiego 2018.

Innowacyjny projekt, który zakłada budowę solarnego punktu ładowania urządzeń mobilnych realizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Pomorza. To unikalna w Polsce inicjatywa, która ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej.

Fot. Zespół projektowy PODpunkt.  Antoni Rogowski i Maksym Domkowski

POD w Starogardzie

Młodzi mieszkańcy Starogardu Gdańskiego chcą, aby PODpunkt stanął na rynku.

– To będzie solarna stacja ładowania smartfonów i innych urządzeń mobilnych – wyjaśnia Maksym Domkowski, drugi członek zespołu projektowego. – Smartfony są nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Służą nam praktycznie na każdym kroku. Każdemu chyba zdarzyła się sytuacja, że miał rozładowany telefon a musiał zadzwonić, czy choćby kupić bilet. Dzięki PODpunktowi nie trzeba będzie obawiać się braku energii w urządzeniu – opisuje.

Stacja ma stanąć w miejscu powszechnie uczęszczanym.

– Niestety w wielu polskich miastach nie stawia się na infrastrukturę umożliwiającą korzystanie z zielonej energii – dodaje.

Co istotne, dzięki pozyskiwaniu energii z paneli słonecznych ładowanie będzie bezpłatne. W realizację projektu uczniowie wkładają własne siły i środki ale ponieważ koszty są bardzo wysokie liczą na pomoc sponsorów.

Eko-edukacja

Uczniowie z Kociewia w swoim projekcie chcą nie tylko zainstalować solarną ładowarkę, ale również planują akcję edukacyjną. Mają to być prelekcje dla uczniów szkół średnich.

– Chcemy przybliżyć rówieśnikom zagadnienia związane z energią wiatrową czy solarną – dodaje Domkowski.

Dzięki temu chcą również zwrócić uwagę na to jak ważne jest dbanie o otaczające środowisko.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.