Kultura
Burza, fot. mat. prasowe Teatru Szekspirowskiego

Inauguracja 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Burza, fot. mat. prasowe Teatru Szekspirowskiego
30.07.2021
Departament Kultury

Departament Kultury
AUTOR
Departament Kultury

Departament Kultury
30.07.2021

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, 30 lipca 2021 r. została zainaugurowana jubileuszowa 25. odsłona Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Oficjalne otwarcie uświetniła pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – najnowsza interpretacja „Burzy” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Aż do 8 sierpnia widzowie będą mieli okazję skorzystać z bogatej oferty artystycznej, którą przygotowano z okazji jubileuszowej edycji Festiwalu – jak informuje Organizator, ważnym punktem programu 25. edycji Festiwalu będzie również dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych Oskarasa Koršunovasa, zdobywcy najważniejszych europejskich nagród teatralnych, natomiast miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy również najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence”, zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa na podstawie 13 tragedii Szekspira, który zobaczymy tuż po premierze w Barcelonie. W programie znalazło się również miejsce na wydarzenia artystyczne, które zostały wyróżnione w Konkursie SzekspirOFF Produkcje i SzekspirOFF Prezentacje oraz trzy produkcje walczące w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira oraz dzieł inspirowanych dramatami Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2020/2021 (tzw. Konkurs o Złotego Yoricka).

Organizowany od 1997 roku Festiwal Szekspirowski na dobre wpisał się już w tkankę regionu i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu miasta. W uznaniu wieloletniej pracy i zaangażowania prawdziwych pasjonatów teatru, władze Województwa Pomorskiego oraz Miasta Gdańska zdecydowały się na złożenie oficjalnych podziękowań doktorowi Zbigniewowi Canowieckiemu, Przewodniczącemu Rady Fundacji Theatrum Gedanensis oraz Przewodniczącemu Rady Programowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pani Joannie Śnieżko-Misterek, pani Halinie Komolibio, pani Annie Ratkiewicz oraz pani Annie Szynkaruk-Zgirskiej. Wyróżnienia wręczyli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Zastępca Prezydenta Gdańska Alan Aleksandrowicz.

Tegoroczna edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału w wydarzeniach artystycznych realizowanych przez zespoły z różnych stron świata, do spotkania z twórcami i animatorami oddanymi popularyzacji dorobku Szekspira, ale też – po ostatnich doświadczeniach pandemicznych skutkujących zamykaniem instytucji kultury – do ponownego odkrywania magicznego świata teatru na najwyższym światowym poziomie.

Źródła cytatów: Teatr Szekspirowski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.