Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/Mobilne-Lekcje-Teatralne.jpg Improwizuj lub przygotuj premierę. Wyjątkowe lekcje w Teatrze Wybrzeże

Improwizuj lub przygotuj premierę. Wyjątkowe lekcje w Teatrze Wybrzeże

Mat. prasowy Teatru Wybrzeże
24.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
24.01.2022

W styczniu i lutym, w czasie zajęć lekcyjnych, a także w okresie ferii zimowych, Teatr Wybrzeże zaprasza zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do skorzystania z Mobilnych Lekcji Teatralnych. Do wyboru są m.in. warsztaty z animacji, improwizacji, recytacji lub przygotowania premiery teatralnej.

Z uwagi na trwający remont oraz próby do nowych realizacji zajęcia przeprowadzane będą w miejscu dogodnym dla grupy (np. w szkole, klubie dziecka czy domu harcerza). Termin zajęć każdorazowo dostosowany zostanie do potrzeb grupy.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 10 zł od osoby, a dla opiekunów wstęp – wolny. Czas ich trwania wynosi ok. 90 minut. Jednorazowo może wziąć w nich udział do 25 osób. Zajęcia poprowadzi Weronika Łucyk, specjalistka ds. edukacji w Teatrze Wybrzeże. Zapisy: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

.

Przykładowe tematy zajęć:

Improwizujemy!
Jaką historię można stworzyć z niepowiązanych słów? Ile zastosowań może mieć kość? W trakcie zajęć uczniowie improwizują poprzez pracę z rekwizytem, słowem i tworzą sceny na zadany temat.
Minimalny wiek uczestnika: 6 lat

W świecie ożywionej garderoby
Scenariusz, inspirowany „Niesamowitymi przygodami dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, jest przeznaczony do poprowadzenia jako lekcja po omówieniu utworu lub samodzielne zajęcia animacyjne. W trakcie lekcji uczniowie kreują własnych skarpetkowych bohaterów i animują ich. Następnie tworzą sceniczne przygody swoich postaci.
Minimalny wiek uczestnika: 7 lat

Wespół w zespół. O powstaniu spektaklu teatralnego
Od pomysłu na spektakl (czy momentu ukończenia dramatu) do dnia jego wystawienia na scenie wiedzie długa droga. Świat przedstawiony na kartce czy wyobrażony różni się przecież od tego pokazywanego na żywo przed publicznością. Na ile postaci fikcyjne mogą na tym zyskać, na ile stracić? Kto i w jaki sposób bierze udział w przygotowaniu premiery? W trakcie zajęć uczestnicy poznają proces powstawania spektaklu i przyjrzą mu się z perspektywy różnych zawodów teatralnych.
Minimalny wiek uczestnika: 10 lat

O byciu razem – „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej
Scenariusz oparty na analizie picturebooka „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej. W trakcie zajęć uczniowie interpretują wizualne metafory i zastanawiają się nad zależnościami w relacjach między ludźmi.
Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

Powiedzmy inaczej. O znaczeniach w recytacji
Każdy z nas komunikuje się używając słów, którym nadaje określoną intencję. Mówimy prozą – z tej perspektywy recytacja, czyli wygłaszanie tekstu literackiego, nie wydaje się zatem zjawiskiem zupełnie obcym. Zajęcia oparte są na sprawdzaniu możliwości interpretacyjnych i znaczeniowych tekstów i słów w zależności od sposobu wypowiedzenia. Od prostych zabaw słowami uczestnicy przechodzą do pracy nad dowolnie wybranym tekstem literackim.
Minimalny wiek uczestnika: 12 lat

Klasyka żywa? O współczesności literatury dawnej
Czy literatura dawna może być inspirująca? Na ile postaci sprzed przeszło stu lat mają coś wspólnego z ludźmi żyjącymi współcześnie? Czy trudno jest pisać dialog wierszem? Podczas zajęć uczniowie biorą na warsztat fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry i improwizują, analizują oraz interpretują wybraną scenę z dramatu.
Minimalny wiek uczestnika: 13 lat

Dorosły obywatel? Rozmowy wokół „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego
Dojrzewać można na wiele sposobów. Co to znaczy być dorosłym obywatelem? Czy polityka i współczesna młodzież mają ze sobą coś wspólnego? „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść o różnych rodzajach dojrzewania. W trakcie zajęć będziemy twórczo zgłębiać wymienione tematy poprzez teatr, pracę z tekstem i… sznurkiem.
Minimalny wiek uczestnika: 16 lat

Demokracja w praktyce, czyli jak sprawować władzę
Uczniowie zostaną zaproszeni do teatralnej gry dotyczącej sprawowania władzy. Stawką jest dokonanie w Polsce reform na drodze pokojowych negocjacji. Gra – poprzez doświadczenie, czym jest demokracja w praktyce – będzie punktem wyjścia do eksploracji tematu polityki, osiągania zamierzonych celów poprzez porozumienie.
Minimalny wiek uczestnika: 16 lat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.