Kultura
Czyściec Tomasza Sętowskiego. Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska

„Imaginarium”. Wernisaż wystawy Tomasza Sętowskiego w Muzeum Gdańska

Tomasz Sętowski, Czyściec, 200x3000 cm, olej. Fot. A. Grabowska/Muzeum Gdańska. Zdjęcie: Tomasz Sętowski stoi przed obrazem „Czyściec" z trzema postaciami
19.11.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
19.11.2021

W gdańskim Ratuszu Głównego Miasta będzie można obejrzeć 60 wybranych dzieł jednego z najwybitniejszych artystów nurtu realizmu fantastycznego. Będą prezentowane prace malarskie, inkografie, rzeźby oraz grafiki. „Imaginarium” uzupełnia 300-stronicowy album z najciekawszymi pracami artysty obchodzącego w tym roku 40-lecie twórczości oraz 60. rocznicę urodzin.

Ekspozycję można oglądać od 22 listopada 2021 r. do 30 stycznia 2022 r.

Najnowsze dzieło

Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 20 listopada 2021 r. Pośród prezentowanych dzieł najnowszym, bardzo osobistym, a zarazem największym (prawie 6 metrów kwadratowych powierzchni) dziełem jest „Czyściec”. Praca powstawała przez kilka ostatnich miesięcy i jest podsumowaniem życia twórcy, jego stosunku do świata, ludzi oraz sztuki. Warto zwrócić na nią uwagę – zastanowić się nad odbiorem dzieła na początku oglądania wystawy, a następnie – po obejrzeniu wszystkich prac – wrócić i spojrzeć na nie przez pryzmat obejrzanych prac. Czy odczyt przesłania artysty jest taki sam?

– Od kilku lat w Muzeum Gdańska prezentujemy i przybliżamy współczesne malarstwo znakomitych polskich malarzy. Sztuka współczesna ma to do siebie, że bardzo rzadko w jednym miejscu można zobaczyć przekrój całej twórczości. Większość prac pokazywanych w ramach „Imaginarium” pochodzi ze zbiorów prywatnych, które są sporadycznie udostępniane szerszej widowni – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Ekspozycja prezentuje również prace twórcy związane z Gdańskiem i jego wielokulturowością. Realistyczno-magiczne alegorie pobudzają wyobraźnię odbiorców i zapraszają do wejścia w świat artysty.

 

Sętowski Tomasz, Faktoria Hadesa,150x150 cm, olej. Fot. A Grabowska/Muzeum Gdańska

Sętowski Tomasz, Faktoria Hadesa,150×150 cm, olej. Fot. A Grabowska/Muzeum Gdańska

 

Tomasz Sętowski 

Jeden z najwybitniejszych artystów nurtu realizmu fantastycznego urodził się w 1961 r. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Dzieła mistrza to połączenie wirtuozerii technicznej, niezwykłej wyobraźni i niepowtarzalnego stylu. W ciągu ostatnich 5 lat ceny za jego obrazy wzrosły 4-krotnie (dane na podstawie wyników aukcyjnych artinfo.pl na dzień 17.10.2021). Artysta studiował na kierunku artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1991 roku został członkiem ZPAP. Po indywidualnym debiucie w kraju (wystawa w BWA, Częstochowa 1994), jego prace zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy”, prezentowanej w Polsce w latach 1995-1997. W roku 1998 jego twórczością zajęła się nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd.

„Imaginarium” Tomasza Sętowskiego

  • wernisaż – 20 listopada 2021 r., sobota, godz. 18.00
    wystawa czynna od 22 listopada 2021 r. do 30 stycznia 2022 r.
  • Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (III piętro)
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk-Główne Miasto
Tomasz Sętowski, Architektoniczna, 243x88x88 cm, ceramika szamotowa. Fot. mat. prasowe Muzeum Gdańska

Tomasz Sętowski, Architektoniczna, 243x88x88 cm, ceramika szamotowa. Fot. mat. prasowe Muzeum Gdańska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.