Solidarni z Ukrainą
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/277116108_387741293191333_1893479564000958691_n.jpg Humanitarny most na Ukrainę. Pierwsze tiry z pomocą wyjechały z Pomorza do Lwowa

Humanitarny most na Ukrainę. Pierwsze tiry z pomocą wyjechały z Pomorza do Lwowa

Załadunek tira z pomocą humanitarną na Ukrainę. Fot. mat. UMWP
23.03.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
23.03.2022

Żywność, leki, środki czystości i ubrania. Łącznie, kilkadziesiąt ton darów dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy wyjechało w środę, 23 marca 2022 r. z Gdańska do Lwowa. A to dopiero początek akcji humanitarnej. Planowane są już kolejne transporty.

Konwój humanitarny wyruszył z gdańskiego stadionu, który jest w tej chwili największym gdańskim magazynem pomocy humanitarnej.

Ukraina potrzebuje pomocy

Mija już czwarty tydzień wojny w Ukrainie. W wyniku rosyjskich ataków na miasta i wsie, każdego dnia giną cywile, a dziesiątki zostaje rannych. Ponad 3 mln mieszkańców Ukrainy musiało opuścić swoje domy.

– Skala potrzebnego wsparcia jest niewyobrażalna. Dziękuję, że Pomorze już od pierwszych dni pomaga Ukrainie. To wielki dar, który płynie prosto z serca. Nie zapomnimy tego nigdy – zaznacza Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.

Zapewniane są miejsca dla uchodźców, działają liczne punkty pomocy. Ale również wysyłana jest pomoc humanitarna skierowana bezpośrednio do walczącego kraju.

Humanitarny most na Ukrainę

W środę, 23 marca 2022 r. po południu z Gdańska wyjechały dwa tiry z pomocą humanitarną. Ale to jest dopiero początek.

– Dziś uruchamiamy stały most humanitarny, który połączy Gdańsk, Trójmiasto i Pomorze z Ukrainą. Te dwa tiry to dopiero początek – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Planowane jest wysłanie aż 100 ciężarówek z pomocą. Będą one załadowane żywnością o długim terminie przydatności do spożycia, lekarstwami, środkami czystości czy ubraniami.

– Słowem, tym wszystkim, co jest niezbędne w tym tragicznym dla naszego sąsiada czasie – dodał marszałek.

Akcja samorządów jest organizowana przy współpracy z Fundacją Muszkieterowie, sieci handlowej Intermarche. Jednocześnie do konwoju dołączyły trzy ciężarówki z pomocą organizowaną przez miasto Gdańsk.

Odpowiedź na apel ze Lwowa

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano także dalszą pomoc dla Ukrainy.

– Tydzień temu przedstawiciele samorządów byli we Lwowie. Burmistrz miasta zaapelował o konkretną i realną pomoc. I teraz na ten apel odpowiadamy – mówił marszałek Struk.

W najbliższych dniach radni województwa oraz Gdańska, Gdyni i Sopotu zadecydują o przekazaniu Szpitalom Pomorskim łącznie miliona złotych.

– Dzięki temu będzie można nie tylko zagwarantować dostęp do świadczeń medycznych uchodźcom z Ukrainy, ale również wesprzeć lwowskie szpitale konkretnym sprzętem – dodał.

Co zostanie kupione, to jeszcze jest ustalane. Ale na pewno będą to np. opatrunki czy tzw. sprzęt medycyny pola walki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.