Kultura
Bytów pomaga uchodźcom. Fot. mat. prasowe organizatorów

Granica polsko-białoruska. Mieszkańcy Bytowa pomogą uchodźcom

Fot. mat. prasowe organizatorów
26.10.2021
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
26.10.2021

W Bytowie, 29 października będzie można zobaczyć wystawę o prawdzie życia migrantów poszukujących bezpiecznego miejsca dla siebie, rodzin i bliskich, bo w swoim kraju nie mogą czuć się i żyć spokojnie. Będą też zbierane podpisy pod apelem do władz o odpowiednie traktowanie uchodźców.

To również możliwość przyniesienia najpotrzebniejszych rzeczy dla uciekinierów, a także wsparcia finansowego.

Wystawa

Na bytowskim rynku w piątek, 29 października 2021 r. o godz. 17 zostanie otwarta wystawa „Granica 2021. Ludzie bez twarzy. Ludzie bez serc”. Ekspozycja ma pokazać, co tak naprawdę dzieje się na granicy. To wstrząsające, że w XXI wieku służby państwowe wywożą dzieci do lasu pod lufami karabinów. Grono kilkunastu bardzo różnych pokoleniowo i zawodowo osób skrzyknęło się, aby coś zrobić dla migrantów potrzebujących pomocy i wsparcia. To pokazuje, że jest w nas poczucie odpowiedzialności i chęć zrobienia czegoś dobrego, a jednocześnie zamanifestowania swojej postawy. W małych lokalnych społecznościach nie brakuje ludzi, dla których to nie jest obojętne i którzy chcą chociaż w ten sposób pokazać swą solidarność. Jeszcze nie tak dawno też byliśmy wygnańcami i uchodźcami, emigrowaliśmy za chlebem, za lepszym życiem. Doskonale wiemy, co to znaczy i z czym się wiąże.

Apel do władz

W ten sposób bytowianie chcą okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na polsko-białoruskiej granicy i pokazać, że ich serca są otwarte. Będą też zbierane podpisy pod listem do władz o humanitarne traktowanie uchodźców – przyjmowanie od nich wniosków o ochronę, zapewnienie wyżywienia, opieki medycznej i bezpiecznej kwatery do czasu rozpatrzenia ich sprawy.

Zbiórka dla uchodźców

Organizatorzy będą zachęcać, by dołączyć się do lokalnej inicjatywy pomocy. Najważniejszym celem akcji jest okazanie solidarności i zebranie rzeczy potrzebnych na granicy. Potrzebne są ciepłe i nieprzemakalne: spodnie, buty i kurtki, a także skarpety w każdym rozmiarze, ciepłe czapki, rękawiczki, szaliki, śpiwory (ciepłe, ale nie puchowe), karimaty grube i wytrzymałe, folie NRC (koce termiczne), naładowane powerbanki, materiały opatrunkowe, latarki i baterie. Dary będzie można przynieść na rynek.

Rzeczy można również przekazać do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Parchowie oraz Wiejskiego Domu Kultury w Jasieniu. Inną formą pomocy jest udzielenie wsparcia finansowego na rzecz Grupy Granica, którą tworzy kilkanaście organizacji pozarządowych od wielu lat działających na rzecz migrantek i migrantów, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Dary będą zbierane również w dniu zamknięcia wystawy, 11 listopada 2021 r. w godz. 16.30-18.00.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.