Po raz pierwszy magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły nagrodę za najlepszą polską Książkę Reporterską. Do tej kategorii zgłoszono 46 książek, a jury wybrało pięć spośród nich. Gdańscy reportażyści zostali wyróżnieni za książkę o słynnej suwnicowej, opozycjonistce i bohaterce Sierpnia ’80. Ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbyły się on-line, 8 grudnia 2020 r.

 

„Walentynowicz. Anna szuka raju”

Jak pisze Wydawnictwo SIW Znak: książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa to opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce. Autorzy dotarli do niepublikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny na Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN teczki związane z opozycją. Przeprowadzone wywiady pozwoliły ujawnić wiele nieznanych faktów z jej życia. Biografia bohaterki rzuca nowe światło na podejmowane przez nią decyzje i przekonania. Jest to nie tylko rzetelne biograficzne śledztwo, ale również wciągająca opowieść.

 

Uzasadnienie jury

Praca dziennikarska Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, została doceniona zarówno przez jury uzyskując nominację, jak i przez czytelników prestiżowego dziennikarskiego konkursu magazynu „Press”.

„Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów” – uznali członkowie jury konkursu: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska.

– Dziękujemy za tę nagrodę, czas dla autorów książek reporterskich i autorów książek w tym roku jest trudny – powiedziała Dorota Karaś podczas gali. – Księgarnie zostały zamknięte, książki się nie sprzedawały i wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Gratulujemy również wszystkim innym nominowanym – dodała laureatka.

Opublikowana przez Wydawnictwo SIW Znak książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” to projekt dofinansowany w ramach stypendium twórczego Województwa Pomorskiego w roku 2019.

 

Grand Press

Ten prestiżowy i ważny konkurs dziennikarski jest organizowany od 1997 r. przez magazyn „Press” i składa się z dwóch części:

1) Nagród Grand Press – przyznawanych za najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: News, Dziennikarstwo Śledcze, Publicystyka, Reportaż, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne. Spośród kilkuset nadesłanych materiałów zwycięzców wybiera jury, do którego zapraszani są redaktorzy, wydawcy i szefowie mediów. Jurorzy kierują się kryteriami:

  • wybitne walory warsztatowe,
  • znaczenie materiału dla opinii publicznej,
  • ciekawy, indywidualny charakter materiału,
  • zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.

2) Konkursu Dziennikarz Roku – jedynego w Polsce konkursu, w którym zwycięzcę wybierają sami dziennikarze. Na Dziennikarza Roku głosują bowiem kolegia redakcyjne polskich mediów. O zwycięstwie decyduje liczba punktów zdobyta w nominacjach redakcji. Tytuł może zdobyć osoba, która w danym roku wykazała się szczególnymi osiągnięciami, prezentując profesjonalizm, najwyższe standardy pracy w mediach, przestrzegając etycznych kanonów zawodu. Nagrody tej nie przyznaje się redakcjom ani instytucjom medialnym.

Tegorocznych laureatów konkursu znajdziesz na stronie internetowej Grand Press