Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/karas_sterlingow1200.jpg Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Fot. Dominik Kulaszewicz

Grand Press Czytelników dostali Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę o Annie Walentynowicz

Dorota Karaś i Marek Sterlingow. Fot. Dominik Kulaszewicz

Nagrody magazynu „Press” przyznano za najlepsze materiały dziennikarskie, Dariusz Rosiak („Raport o stanie świata”) został Dziennikarzem Roku 2020. Ogłoszono także laureatów nagród specjalnych: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Wyróżnienie czytelników otrzymali Dorota Karaś i Marek Sterlingow za „Walentynowicz. Anna szuka raju”.

 

Po raz pierwszy magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły nagrodę za najlepszą polską Książkę Reporterską. Do tej kategorii zgłoszono 46 książek, a jury wybrało pięć spośród nich. Gdańscy reportażyści zostali wyróżnieni za książkę o słynnej suwnicowej, opozycjonistce i bohaterce Sierpnia ’80. Ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbyły się on-line, 8 grudnia 2020 r.

 

„Walentynowicz. Anna szuka raju”

Jak pisze Wydawnictwo SIW Znak: książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa to opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce. Autorzy dotarli do niepublikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny na Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN teczki związane z opozycją. Przeprowadzone wywiady pozwoliły ujawnić wiele nieznanych faktów z jej życia. Biografia bohaterki rzuca nowe światło na podejmowane przez nią decyzje i przekonania. Jest to nie tylko rzetelne biograficzne śledztwo, ale również wciągająca opowieść.

 

Uzasadnienie jury

Praca dziennikarska Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, została doceniona zarówno przez jury uzyskując nominację, jak i przez czytelników prestiżowego dziennikarskiego konkursu magazynu „Press”.

„Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów” – uznali członkowie jury konkursu: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska.

– Dziękujemy za tę nagrodę, czas dla autorów książek reporterskich i autorów książek w tym roku jest trudny – powiedziała Dorota Karaś podczas gali. – Księgarnie zostały zamknięte, książki się nie sprzedawały i wszyscy znaleźliśmy się w trudnej sytuacji. Gratulujemy również wszystkim innym nominowanym – dodała laureatka.

Opublikowana przez Wydawnictwo SIW Znak książka „Walentynowicz. Anna szuka raju” to projekt dofinansowany w ramach stypendium twórczego Województwa Pomorskiego w roku 2019.

 

Grand Press

Ten prestiżowy i ważny konkurs dziennikarski jest organizowany od 1997 r. przez magazyn „Press” i składa się z dwóch części:

1) Nagród Grand Press – przyznawanych za najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: News, Dziennikarstwo Śledcze, Publicystyka, Reportaż, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne. Spośród kilkuset nadesłanych materiałów zwycięzców wybiera jury, do którego zapraszani są redaktorzy, wydawcy i szefowie mediów. Jurorzy kierują się kryteriami:

  • wybitne walory warsztatowe,
  • znaczenie materiału dla opinii publicznej,
  • ciekawy, indywidualny charakter materiału,
  • zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.

2) Konkursu Dziennikarz Roku – jedynego w Polsce konkursu, w którym zwycięzcę wybierają sami dziennikarze. Na Dziennikarza Roku głosują bowiem kolegia redakcyjne polskich mediów. O zwycięstwie decyduje liczba punktów zdobyta w nominacjach redakcji. Tytuł może zdobyć osoba, która w danym roku wykazała się szczególnymi osiągnięciami, prezentując profesjonalizm, najwyższe standardy pracy w mediach, przestrzegając etycznych kanonów zawodu. Nagrody tej nie przyznaje się redakcjom ani instytucjom medialnym.

Tegorocznych laureatów konkursu znajdziesz na stronie internetowej Grand Press

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.