Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Grad Prix National Geographic dla mieszkańca Chojnic. Fotografował sierpniową nawałnicę na Pomorzu

Grad Prix National Geographic dla mieszkańca Chojnic. Fotografował sierpniową nawałnicę na Pomorzu

Widok na zniszczony las z dachu wozu strażackiego

Nawałnica w jedną noc zmieniła oblicze Kaszub i Borów Tucholskich. Daniel Frymark postanowił uwiecznić te wydarzenia na zdjęciach. Fotoreportaż powstawał przez kilka miesięcy – od sierpnia do listopada 2017 r.

 

Jury National Geographic Polska wybrało 15 najlepszych zdjęć roku 2017. Główną nagrodę, Grand Prix w Wielkim Konkursie Fotograficznym, otrzymał Daniel Frymark za fotoreportaż „Nawałnica”.

 

„Bałem się, że nikt nam nie uwierzy. Las przestał istnieć”

Daniel Frymark jest fotoreporterem Radia Weekend FM z Chojnic, a jednocześnie strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach. Miał wykonać zdjęcia dla radia, gdy nad Chojnicami przeszła wielka burza. Był też potrzebny do usuwania drzew, więc zamiast robić zdjęcia, pojechał do jednostki. Szybko okazało się, że potrzebna jest każda para rąk. – W moim fotoreportażu nie ma wielu zdjęć z pierwszych godzin po nawałnicy, ponieważ zwyczajnie nie było na to czasu – wyjaśnia Daniel Frymark. – Dlatego pierwsze zdjęcie zrobiłem na dachu samochodu strażackiego. Widać na nim drogę nr 22 na trasie Chojnice-Rytel o godz. 4 rano. Zajmowaliśmy się usuwaniem drzew, by droga stała się przejezdna. Gdy nad ranem robiło się widno, dopiero zobaczyliśmy, że wokół nas nie ma drzew. Musiałem zacząć robić zdjęcia, bo myślałem, że nikt nam nie uwierzy w to, jak teraz wygląda krajobraz Kaszub i Borów Tucholskich – wyjaśnia.

Przez kolejne dni i miesiące Daniel Frymark fotografował lasy i gospodarstwa zniszczone przez wiatr i deszcz. Ostatnie zdjęcie fotoreportażu zrobił w połowie listopada. Chciał pokazać, jak zmieniał się krajobraz, sytuacja ludzi. – Już myśleliśmy, że najgorsze za nami, a nagle zaczęła wylewać Brda – opowiada Frymark. – Trzeba było szybko udrożnić rzekę, by nie doszło do powodzi. Ciągle zaskakiwały nas nowe rzeczy i chciałem to uwiecznić. Chciałam też pokazać, że nie ma domów, lasów, budynków – dodaje.

To nie jedyna nagroda fotograficzna Daniela Frymarka. Był już wyróżniony m.in. w konkursach National Geographic oraz w Grand Press Photo. Wszystkie 19 zdjęć z fotoreportażu „Nawałnica” można obejrzeć na stronie Daniel Frymark Photography.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.