Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/webinar-5220470_1920.jpg Gościsz uchodźców z Ukrainy i zastanawiasz się, jak im pomagać? Te webinary są dla ciebie

Gościsz uchodźców z Ukrainy i zastanawiasz się, jak im pomagać? Te webinary są dla ciebie

Fot. pixabay.com
13.04.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
13.04.2022

Na Pomorzu przebywa ok. 30 tys. uchodźców z Ukrainy. Wielu mieszkańców naszego regionu przyjęło ich pod swój dach. Jak mądrze pomagać uchodźcom, jak szukać pomocy i jak oferować wsparcie? To tylko kilka kwestii, jakie będą omawiane podczas specjalnych webinarów. Spotkania on-line będą odbywały się co tydzień.

Pierwsze spotkanie on-line już w najbliższy czwartek, 14 kwietnia 2022 r., początek o godzinie 18. Będą też specjalne webinary dla instytucji kultury, dotyczące tworzenia bezpiecznych przestrzeni dla osób z traumą uchodźczą. Pierwsze w środę, 13 kwietnia o godzinie 15. Webinary będą odbywały się cyklicznie.

Wyjątkowy webinar

Wojna w Ukrainie spowodowała, że do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców. Kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców przyjechało także na Pomorze.

– Szacujemy, że około 30 tys. mieszka w prywatnych domach. To wielki dar Pomorza, ale i wielkie zobowiązanie – mówi Marta Siciarek, koordynatorka regionalnej polityki imigracyjnej w UMWP. Goszczenie wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami. – Nasze spotkania to będzie wspaniała okazja do wymiany informacji, pokazania dobrych praktyk czy integracji osób, które przyjęły uchodźców pod swój dach – dodaje koordynatorka.

Pierwsze spotkanie już w czwartek 14 kwietnia 2022 r.

O czym będzie mowa?

Problematyka poruszana podczas webinarów będzie bardzo szeroka. Uczestnicy dowiedzą się, jak tworzyć formalne i nieformalne relacje z nowymi lokatorami. Otrzymają wiedzę na temat tego, jak mądrze wspierać osoby w doświadczeniu traumatycznym. Spotkania on-line prowadzić będzie psycholog Hanna Hakiel, która od wielu lat pracuje z uchodźcami w Niemczech.

Informacje praktyczne

Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu, we czwartki, za pośrednictwem platformy Zoom. Udział jest bezpłatny i nie jest wymagana rezerwacja. Początek spotkań o godzinie 18.00. Organizatorami webinarów jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.