Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/P1000260.jpg Gość znad Dunaju u wicemarszałka. Spotkanie Wiesława Byczkowskiego z ambasadorem Austrii

Gość znad Dunaju u wicemarszałka. Spotkanie Wiesława Byczkowskiego z ambasadorem Austrii

Fot. Jacek Sowa
13.10.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
13.10.2022

Czy Dni Austrii na Pomorzu będą się znowu odbywać? Rozmowy o kulturze, ale również o gospodarce, turystyce i aktualnej sytuacji w Europie. To główne tematy, jakie były poruszane podczas spotkania Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego z ambasadorem Austrii Andreasem Stadlerem, który przebywał na Pomorzu.

Była to pierwsza wizyta tego dyplomaty na Pomorzu.

Witamy na Pomorzu

Andreas Stadler jest ambasadorem Austrii w Polsce od sierpnia 2021 r. Wizyta w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, która odbyła się 13 października 2022 r. była elementem pierwszej jego podróży na Pomorze.

– Jestem pod wrażeniem wielkiego rozwoju gospodarczego, jaki miał miejsce w Polsce i na Pomorzu – podkreślał ambasador.

Przedstawiciel naddunajskiego kraju był zainteresowany możliwościami rozwoju austriacko-pomorskiej współpracy. A w jakich obszarach jest największy potencjał?

Pomorze i Austria

Do tej pory Pomorze i Austria nie mają sformalizowanej współpracy, tak jak to jest np. w przypadku współpracy z Niemcami. Dotychczasowe kontakty związane były głownie z pojedynczymi wydarzeniami czy spotkaniami gospodarczymi. Możliwości współpracy są jednak szerokie. Ambasador Austrii szczególną uwagę zwracał na kwestie związane z kulturą. Omawiana była m.in. możliwość powrotu do organizacji Dni Austrii na Pomorzu. O kwestiach związanych z transportem mówił z kolei wicemarszałek województwa.

– Wzajemne kontakty mogłyby się jeszcze bardziej rozwijać dzięki połączeniu lotniczemu z Gdańska do Wiednia. Pamiętajmy, że Pomorze i Austria leży na korytarzu Bałtyk-Adriatyk – mówił.

Warto też pamiętać o austriackich inwestycjach w naszym regionie. Wśród nich są takie firmy jak Swarovski, Telus, voestalpine czy Grupa Mayr-Melnhof.

– Partnerem dla dalszych inwestycji na Pomorzu mogłaby być Agencja Rozwoju Pomorza i Invest in Pomerania – dodał wicemarszałek.

W rozmowie poruszona została także kwestia pomocy ukraińskim uchodźcom. W dalszym rozwoju wzajemnych kontaktów pomóc może, działający od 2013 r., Konsulat Honorowy Austrii w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.