Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/08/sewer-pipes-2259514_1920.jpg Gmina Pszczółki. 5 mln zł na inwestycję w ekologię i ekonomię

Gmina Pszczółki. 5 mln zł na inwestycję w ekologię i ekonomię

Fot. pixabay.com
30.08.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
30.08.2023

Chodzi o inwestycje w sieci wodno-kanalizacyjne. To nie tylko wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców, ale również ważne działanie proekologiczne. Dzięki 5 mln unijnego wsparcia w gminie Pszczółki powstanie około 8 km sieci.

Umowa z wykonawcą prac została podpisana przez Macieja Urbanka, wójta Pszczółek. W wydarzeniu wziął udział m.in. Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Inwestujemy w sieci wod-kan

O ile w miastach znaczna część terenów jest skanalizowana i podłączona do wodociągów, tak w mniejszych miejscowościach cały czas są obszary gdzie wodę pobiera się ze studni, a ścieki trafiają do szamb.

– To się jednak zmienia. Z pomocą przychodzi tu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przypomnę, że jesienią 2022 r. podpisaliśmy z pomorskimi gminami umowy na dofinansowanie projektów rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Łącznie przekażemy gminom ponad 83 mln zł dofinansowania – mówił Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Jedną z takich inwestycji, będzie ta w gminie Pszczółki.

– Pomimo pewnych trudności udało nam się wyłonić wykonawcę prac i dziś podpisujemy umowę – poinformował Maciej Urbanek, wójt gminy Pszczółki.

Oznacza to, że już za około półtora roku znacząco poprawi się jakość życia w dwóch pomorskich miejscowościach.

Fot. Aleksander Olszak

Co powstanie w gminie Pszczółki?

Inwestycja podzielona została na trzy części. Pierwszy to budowa sieci wodociągowej oraz budowa grawitacyjnej kanalizacji sanitarnej wraz z przepompownią w Skowarczu. Drugie zadanie obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej w ciągu ulicy Jaśminowej w Pszczółkach oraz kilku ulic w Skowarczu.

– Te inwestycje, choć po zakończeniu prac niezbyt widoczne, są niezmiernie dla nas ważne. To nie tylko poprawa jakości życia mieszkańców, ale również impuls do dalszego rozwoju naszych miejscowości – podkreślał wójt Pszczółek.

Cała nowobudowana sieć będzie liczyć około 900 metrów wodociągów oraz 7,3 km kanalizacji sanitarnej. Ile to będzie kosztować? Cały projekt wart jest ponad 8,2 mln zł. Z tego 5 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a ok. 3,2 mln zł to wkład własny z budżetu gminy Pszczółki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.