Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/IMG_7167-scaled.jpg Generatory prądu z Pomorza trafią do tureckiego Gaziantepu. Zapewnią prąd potrzebującym

Generatory prądu z Pomorza trafią do tureckiego Gaziantepu. Zapewnią prąd potrzebującym

Fot. Jacek Sowa
13.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
13.03.2023

Samorząd województwa pomorskiego kupił 100 agregatów prądotwórczych o wartości 150 tys. zł, które zostaną wysłane do Turcji, w której ponad miesiąc temu było trzęsienie ziemi. Do Gaziantepu mają dotrzeć przed ramadanem.

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Gdańsku 13 marca 2023 r. odbył się briefing prasowy marszałków Mieczysława Struka i Leszka Bonny z informacją o przekazaniu generatorów prądu.

Agregaty prądu

Pomorze wspiera poszkodowanych. Do tej pory pomagaliśmy obywatelom Ukrainy.

– Tym razem naszą pomoc kierujemy do ofiar trzęsienia ziemi w Turcji. Zgodnie z jednogłośną decyzją radnych województwa podczas LI sesji Sejmiku zdecydowaliśmy o zakupie 100 agregatów prądotwórczych za 150 tys. zł. Generatory trafią do zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi miasta Gaziantep w południowej Turcji jeszcze przed rozpoczęciem ramadanu. Około milion mieszkańców tej ponad dwumilionowej destynacji potrzebuje dosłownie wszystkiego – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Generatory prądu dotrą do Warszawy, skąd wylecą jako pomoc humanitarna do Istambułu, a następnie do Gaziantepu liniami Turkish Airlines.

O sytuacji w Turcji

Przypomnijmy, że 6 lutego 2023 r. na pograniczu turecko-syryjskim było trzęsienie ziemi o sile prawie 8 stopni w skali Richtera. Zginęło ok. 50 tysięcy osób, a setki tysięcy zostały ewakuowane. Mieszkańcy miasta Gaziantep od lutego zmagają się z dramatycznymi następstwami kataklizmu. Region cyklicznie nawiedzają też silne wstrząsy wtórne.

– Nasza pomoc to kropla w morzu, ale jakże potrzebna. To nie tylko kolejny gest solidarności z poszkodowanymi, ale wyraz naszej troski o miliony osób pozbawione dachów nad głowami. Być może w ten sposób zachęcimy inne samorządy lub firmy do dalszej pomocy – dodał Struk.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.