Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/30407550-27cb-4afc-8a93-222efa845be7.jpg Generał Haller ma swój mural! W Pucku odsłonięto dzieło upamiętniające zaślubiny Polski z morzem

Generał Haller ma swój mural! W Pucku odsłonięto dzieło upamiętniające zaślubiny Polski z morzem

Odsłonięcie muralu upamiętniającego gen. Józefa Hallera i zaślubiny Polski z morzem w Pucku

Generał Józef Haller, słupek zaślubinowy oraz Zatoka Pucka. To główne elementy nowego muralu, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Morskiej w Pucku. Dzieło zostało odsłonięte w piątek, 8 listopada 2019 r. Jego powstanie wpisuje się w obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, którą będziemy uroczyście świętować w przyszłym roku.

 

W ramach projektu „Puck Niepodległą malowany” na ścianie odnowionej kamienicy przy ulicy Morskiej, prowadzącej do portu rybackiego, powstał wyjątkowy mural. Dla mieszkańców i turystów ma on być przypomnieniem wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim upamiętniać zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce 10 lutego 1920 r.

 

Nowocześnie o historii

Mural przedstawia portret gen. Józefa Hallera oraz słupek zaślubinowy na tle Zatoki Puckiej. Jego twórcami są Martyna i Radosław Tarasiewiczowie z grupy artystycznej Wypiszwymaluj.

– Mamy tu nawiązanie do historii. Mamy też kolorystykę sepii, która często występuje w historycznych przedstawieniach. Jednak pokazanie portretu generała Hallera czy liternictwo są wykonane w sposób trochę bardziej nowoczesny. Chcieliśmy zrobić dzieło, które przypomina o historii, ale we współczesnej formie – mówi Radosław Tarasiewicz.

 

Nie tylko mural…

Mural jest efektem wspólnych działań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Subsidium”, Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego oraz władz Pucka. Udało się go zrealizować dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z ogólnopolskiego programu Niepodległa.

– W ramach tych działań, oprócz muralu, powstaną puzzle tematyczne i repliki flag z 1920 roku. Sfinansowane zostaną bilety wstępu do muzeum dla naszych uczniów, a także warsztaty uczące powstawania murali i obrazów dużego formatu – informuje burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Zobacz też: Wyjątkowe obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Co będzie się działo?

 

*  *  *

 

Budynek, na którego ścianie powstał mural, jest obecnie modernizowany w ramach projektu „Rewitalizacja centrum Pucka”. Projekt ten jest dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz też: Będą zmiany w śródmieściu Pucka. Budynki zyskają nowy wygląd, a mieszkańcy centrum wsparcia i liczne usługi społeczne

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.