Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6c2d45d9-223d-45a2-b9a0-3cb8aee7406b.jpg Gdzie można kupić rośliny oraz zobaczyć zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi? Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu zaprasza

Gdzie można kupić rośliny oraz zobaczyć zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi? Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu zaprasza

Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu

Od 20 lat w Lubaniu koło Kościerzyny spotykają się rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i hodowcy zwierząt, by zaprezentować swoje osiągnięcia i sukcesy hodowlane. Jesień to czas sadzenia roślin w ogrodach i sadach, więc będzie okazja do zakupu wymarzonych sadzonek różnych odmian i gatunków roślin. Czas umilą orkiestra Pstrąg i zespół Kaszubski Idol Live.

 

W Lubaniu w sobotę i niedzielę, 16 i 17 września 2017 r. podczas jubileuszowej XX Kaszubskiej Jesieni Rolniczej będą miały miejsce dożynki diecezjalne, wystawa zwierząt, zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi, wystawa królików i gołębi rasowych oraz pokaz ptactwa ozdobnego.

 

Firmy ogrodnicze, budowlane, banki i co jeszcze?

Odwiedzający targi będą mieli możliwość zapoznania się z oferowanymi produktami. Firmy ogrodnicze zaoferują produkty będące najnowszymi osiągnięciami hodowli roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych. Jesień jest okresem nasadzeń w ogrodach i sadach, dlatego też możliwości zakupu wymarzonych roślin różnych odmian i gatunków będą nieograniczone. Swoje oferty przedstawią też firmy budowlane, grzewcze i przetwórstwo rolne. Doradztwem służyć będą firmy nasienne. Zainteresowani będą mieli możliwość skorzystać z doradztwa pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Banku Spółdzielczego i Banku BGŻ BNP Paribas SA. Takie spotkania wyjaśnią wiele wątpliwości i odpowiedzą na pytania związane z funkcjonowaniem funduszy strukturalnych i innych form wsparcia finansowego gospodarstw rolnych i obszarów wiejskich.

 

Produkty tradycyjne i ekologiczne

Tegoroczna Kaszubska Jesień Rolnicza bogata będzie w stoiska  produktów tradycyjnych i regionalnych, odbędzie się kiermasz produktów ekologicznych. Certyfikowane produkty będzie można zakupić bezpośrednio do lokalnych rolników. Odbędzie się również konkurs kulinarny „Potrawy regionalne z ziemniaków”, który ma na celu popularyzowanie potraw i dań tradycyjnych. Przysmaki sporządzane i prezentowane będą przez członkinie kół gospodyń wiejskich województwa pomorskiego.

 

Wystawy zwierząt

Głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie wycena królików oraz gołębi rasowych. Nastąpi wybór czempionów i wiceczempionów wystawy. Króliki oceniane będą w trzech kategoriach: rasy duże, średnie i futerkowe. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się sposobom takiej wyceny i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze okazy hodowlane. Podczas wyceny gołębi odbędzie się wybór najpiękniejszych gołębi w rasach oraz najcenniejszych kolekcji.

 

Dożynki

Niedziela będzie miała szczególny charakter, bowiem połączona będzie z uroczystościami Dożynek Diecezji Pelplińskiej. W niedzielę po mszy świętej, barwny korowód dożynkowy przejdzie przed scenę, gdzie odbędą się  uroczystości podzielenia chleba, przemówienia oraz podsumowania konkursów:

 • Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy
 • X edycja Wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2017 r.,
 • Agroliga 2017 – na szczeblu wojewódzkim. Celem konkursu Agroliga jest wyłonienie oraz promocja najlepszych gospodarstw i najlepszych firm w województwie pomorskim. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymują tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego i przechodzą do drugiego etapu konkursu, gdzie walczą o tytuł Mistrza Kraju.

Na zakończenie pucharami zostaną uhonorowane firmy, które zorganizują najlepsze stoisko na targach oraz te, które zaprezentują najciekawszy produkt targowy, czyli Hit Targów. Uroczystościom dożynkowym będą towarzyszyły występy orkiestry Pstrąg.

 

Powozy, na start!

Amatorskie Zawody w Powożeniu o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego oraz konkurs publiczności na najpiękniejszy powóz odbędą się w niedzielę, 17 września. Zaprzęgi będą oceniane pod kątem atrakcyjności, a powożący nimi – pod kątem zręczności i umiejętności powożenia. Konkurs będzie rozgrywany w kategoriach: zaprzęg jednokonny i zaprzęg wielokonny. Publiczność będzie miała okazję wybrać najpiękniejszy zaprzęg. Ponadto, będzie można zobaczyć wystawę gołębi, ptactwa ozdobnego i zwierząt futerkowych.

 

Rozrywka

Po oficjalnych uroczystościach będzie czas na zabawę i relaks. Na scenie wystąpi orkiestra Pstrąg. Na zakończenie przewidziany jest koncert zespołu Kaszubski Idol Live. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i dorosłych – każdy znajdzie coś ciekawego i interesującego dla siebie.

 

 

XX Kaszubska Jesień Rolnicza
Wojewódzka Wystawa Królików i Gołębi Rasowych
Dożynki diecezji pelplińskiej i gminy Nowa Karczma

 • 16-17 września 2017 r., sobota (godz. 10-17), niedziela (pocz. o godz. 11)
 • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku
  Dział Systemów Produkcji Rolnej, Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa
  Lubań koło Kościerzyny
  83-422 Nowy Barkoczyn

Więcej:

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.