Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/grafika_obchodow_dnia_pamieci_ofiar_holokaustu_jpg.jpg Gdańskie obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Gdańskie obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Mat. prasowy Muzeum Gdańska
26.01.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
26.01.2022

W ramach tegorocznych gdańskich obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zaplanowano uroczystość przy makiecie Wielkiej Synagogi, koncert carillonowy, a także spacer historyczny po Wrzeszczu. W wydarzeniach, które odbędą się 27 i 29 stycznia 2022 r., będzie można uczestniczyć na żywo bądź skorzystać z transmisji online.

Podczas II wojny światowej około 6 milionów Żydów zostało zastrzelonych w egzekucjach, zamordowanych w komorach gazowych, zamęczonych i zagłodzonych w gettach oraz niemieckich-nazistowskich obozach śmierci. Około trzech milionów ofiar Holocaustu było obywatelami II Rzeczpospolitej…

*  *  *

Tegoroczne obchody, organizowane przez miasto Gdańsk, Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundację Kultury Zbliżenia rozpoczną się w czwartek, 27 stycznia o godz. 15.00 przy makiecie Wielkiej Synagogi znajdującej się tuż obok Teatru Szekspirowskiego przy ul. Bogusławskiego. Tego samego dnia o godz. 15.30 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy.

Natomiast na sobotę, 29 stycznia zaplanowano spacer historyczny po Wrzeszczu śladami realizacji architekta Alberta Carstena i wspólnot żydowskich. Na wydarzenie obowiązują zapisy!

.

Uroczystość główna gdańskich obchodów

  • 27 stycznia 2022 r., czwartek, godz. 15.00-15.30
  • przy makiecie Wielkiej Synagogi przy ul. Bogusławskiego (obok Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

W uroczystości wezmą udział władze miasta Gdańska, przedstawiciele gdańskich organizacji żydowskich oraz miejskich instytucji kultury.

Zaprezentowane zostaną artystyczne interpretacje wierszy poetów żydowskich, świadków Holokaustu m.in. Władysława Szlengla i Icchaka Kacenelsona. Artyści wykonają również hymn bojowników żydowskich „Zogt nit kejnmoł” autorstwa Hirscha Glicka w tłumaczeniu Joanny Lisek i Karoliny Szymaniak.

.

Koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta

  • 27 stycznia 2022 r., czwartek, godz. 17.30-18.10
  • wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa i Długi Targ

Koncert wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak. W repertuarze znajdą się utwory Johna Williamsa, Mathieu Polaka, Mordechaja Gebirtiga, Untera Beymera oraz tradycyjne pieśni sefardyjskie.

Transmisja online będzie prowadzona na facebookowym profilu Carillony Gdańskie oraz na portalu gdansk.pl

.

Wrzeszcz czasów Alberta Carstena – twórcy Politechniki Gdańskiej

  • 29 stycznia 2022 r., sobota, godz. 12.00-13.30
  • zbiórka przed budynkiem konsulatu Niemiec przy al. Zwycięstwa 23

Spacer historyczny śladami realizacji architekta i wspólnoty żydowskiej we Wrzeszczu poprowadzą Klaudiusz Grabowski i Dorota Kucharczyk. Podczas spotkania zostaną przypomniane losy lojalnego obywatela, który po przejęciu władzy przez partię nazistowską skazany został na śmierć i zapomnienie. Schorowanego sędziwego architekta wywieziono w 1943 r. do obozu w Teresinie, gdzie zmarł trzy miesiące później.

Udział w spacerze będzie nieodpłatny, ale liczba miejsc ograniczona (25 osób). Wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.