Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/solectwo-Chalupy.jpg Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa. Za nami pierwsza edycja konkursu

Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa. Za nami pierwsza edycja konkursu

Symboliczny czek z nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie sołtysowi Chałup Marcinowi Budziszowi wręczył wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski. Fot. Marcin Szumny
08.06.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.06.2022

W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego po raz pierwszy zorganizował konkurs Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa. Zgłosiło się do niego 11 projektów z naszego regionu. Zwyciężyła modernizacja boiska w Chałupach, za którą sołtys Marcin Budzisz odebrał nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Boiska sportowe, siłownie na otwartym powietrzu czy remonty wiejskich świetlic to małe, lokalne inwestycje sprzyjające umacnianiu kontaktów społecznych wiejskiej wspólnoty, a także znacząco odmieniające wiejski krajobraz.

– Bardzo często jednak o nich zapominamy. A warto się nimi pochwalić. Warto pokazać mieszkańcom Pomorza, jak nasze wsie pięknieją – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Nagrody dla najlepszych

W etapie wojewódzkim konkursu Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa startować mogły sołectwa z całego Pomorza. Ostatecznie zgłoszonych zostało 11 projektów, które w ostatnich latach zrealizowane zostały ze środków funduszu sołeckiego. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim wpływ inwestycji na poprawę warunków życia mieszkańców wsi, zaangażowanie mieszkańców w ich realizację, jak również oryginalność projektów i ich innowacyjność.

Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 12 tys. zł. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. zł zdobyło sołectwo Chałupy (powiat pucki) za modernizację nawierzchni boiska wielofunkcyjnego.

– Pieniądze, które otrzymaliśmy przeznaczymy na organizację imprezy kulturalnej, która odbędzie się 15-17 lipca w Chałupach. Dla naszych mieszkańców i turystów zaplanowaliśmy m.in. koncerty i występy artystów, rodzinny piknik, zabawy z animatorem dla dzieci, pokazy magika. We wszystkie dni otwarty będzie również kiermasz, na którym każdy będzie mógł się zapoznać z regionalną kuchnią – informuje sołtys Chałup Marcin Budzisz.

Boisko wielofunkcyjne w Chałupach. Mat. prasowy Sołectwa Chałupy

Drugie miejsce w konkursie z nagrodą w wysokości 4 tys. zł zajęło sołectwo Dankowo (powiat kwidzyński) za rozbudowę terenu rekreacyjno-sportowego.

Wręczenie czeku za zajęcie II miejsca w konkursie. Od lewej: sołtys Dankowa Janusz Przekwas, wicemarszałek Józef Sarnowski, Weronika Jarzębowska – pracownik ds inwestycji i funduszu sołeckiego oraz wójt gminy Kwidzyn Dariusz Wierzba. Mat. prasowy Urzędu Gminy Kwidzyn

Natomiast trzecie miejsce z nagrodą 3 tys. zł przypadło sołectwu Radusz (powiat bytowski) za budowę wiaty i zagospodarowanie przestrzeni przed świetlicą wiejską.

Wręczenie czeku za zajęcie III miejsca w konkursie. Od lewej: wicemarszałek Leszek Bonna, sołtyska Radusza Anna Jarzębińska, sekretarz gminy Kołczygłowy Małgorzata Zielonka oraz wójt gminy Artur Kalinowski. Mat. prasowy Urzędu Gminy Kołczygłowy

Warto wspomnieć, że laureat I miejsca będzie reprezentował województwo pomorskie podczas etapu ogólnopolskiego konkursu, którego organizatorem jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.