Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/01/zaloba_czachorowski_michal1000.jpg Serce dla Adamowicza, żałoba. Fot. Aerovideo/Michał Czachorowski

Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska. Wystawa „Cisza/Silence" w muzeum

Serce dla Adamowicza, żałoba. Fot. Aerovideo/Michał Czachorowski
18.01.2022
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
18.01.2022

Wystawa fotografii dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliża 70 zdjęć. Fotografie zostały wykonane od czasu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

W otwarciu wystawy „Cisza/Silence” uczestniczyła rodzina, bliscy przyjaciele oraz współpracownicy zamordowanego prezydenta, fotoreporterki i fotoreporterzy oraz przedstawiciele władz oraz samorządu terytorialnego i korpusu dyplomatycznego. Wyjątkowe zdjęcia można oglądać do 28 lutego 2022 r. w Muzeum Gdańska.

Wystawa fotoreporterów

Zamach na prezydenta Gdańska miał miejsce 13 stycznia 2019 r. Dzień później, w wyniku obrażeń po ataku nożownika, zmarł prezydent Paweł Adamowicz. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Podczas tych sześciu niezwykle trudnych dni, emocje gdańszczan zatrzymywali w swoich obiektywach pomorscy reporterzy.

Wystawa została otwarta w trzecią rocznicę śmierci prezydenta, 14 stycznia 2022 r. Autorami fotografii są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

– Ostatnie trzy lata były dla wszystkich nas niezwykle trudne. Bardzo doceniam niełatwą pracę reporterów. To część dziennikarstwa, która potrafi uchwycić moment, a ten moment ujęty na fotografii czasami oddaje więcej niż słowo pisane – mówił Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta, poseł. – Dziękuję za to, że byliście w tamtych dniach. To nie było wtedy tylko wypełnianie obowiązków zawodowych, to było coś więcej. Dziękuję wszystkim fotoreporterom i pracownikom Muzeum Gdańska, którzy byli zaangażowani w stworzenie tej wystawy – dodał.

Za przygotowanie wystawy podziękowała również prezydent Gdańska.

– To co pomaga nam zachować pamięć, to wspomnienia. Dlatego obrazy są bardzo ważne. Inicjatywa środowiska fotoreporterów, dokumentujących ten trudny dla nas czas, jest szczególnie ważna i za nią z całego serca dziękuję – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podczas wernisażu Karolina Misztal, fotografka i współautorka wystawy przekazała do zbiorów Muzeum Gdańska zdjęcie prezentujące pogrążoną w żałobie żonę oraz córki prezydenta Adamowicza.

Cisza pełna smutku

Na wystawie udostępnione są zdjęcia nagrodzone w konkursach, publikowane w materiałach informacyjnych w Polsce, a także takie, które zostały publicznie zaprezentowane po raz pierwszy. Poza fotografiami prezentowane są również pamiątki po Pawle Adamowiczu, m.in. urzędowy łańcuch prezydencki oraz biurko wraz z narzędziami pracy i książkami.

– Fotografowaliśmy prezydenta na co dzień, przez wiele lat kilkaset, a nawet więcej razy. Niektórzy z nas ostatni raz 13 stycznia, w dniu ataku, dlatego dla autorów zdjęć powrót do okresu żałoby był szczególnie trudny – mówiła Karolina Misztal, jedna z kuratorek wystawy. – Zdjęcia mają moc pamięci. Na wystawie zobaczymy najważniejsze fotografie czasu żałoby po ogłoszeniu śmierci prezydenta Adamowicza. Obrazów, które wzbudzają emocje i pokazują, że w obliczu tej tragedii, choć połączyła nas cisza pełna smutku, byliśmy wspólnotą – dodała fotografka.

Wystawa w Galerii Palowej jest częściowo dostosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku dzięki opisom audiodeskrypcyjnym, przygotowanym dla najważniejszych fotografii.

 

Cisza/Silence. Fotoreporterzy Prezydentowi Gdańska

  • 15 stycznia – 28 lutego 2022 r.
  • Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • bilety: 1 zł, nieodpłatne wejście dla posiadaczy Karty Mieszkańca

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.