Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/titina.jpg Filmy animowane nie tylko dla dzieci. Trwa 9. edycja festiwalu Animafest w Gdańsku

Filmy animowane nie tylko dla dzieci. Trwa 9. edycja festiwalu Animafest w Gdańsku

Kadr z filmu „Titina”. Mat. prasowy Animafest 2023
07.11.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
07.11.2023

Od czwartku do niedzieli, 9-12 listopada 2023 r. Gdańsk będzie ponownie gościć Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje ponad 100 filmów animowanych z całego świata, w tym ekranizacje bajek dla najmłodszych oraz pokazy wyłączenie dla dorosłych widzów. Impreza odbędzie się w dawnym kinie Watra oraz w nowym kinie IKM w Kunszcie Wodnym.

Animafest Gdańsk to prezentacje najświeższych filmów animowanych z całego świata. Jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne. Pojawią się także pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych widzów.

– W repertuarze naszego festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa festiwalu Animafest Gdańsk.

Głównym celem festiwalu jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne.

Co w programie?

Filmy w ramach Animafest Gdańsk podzielone zostały na sześć pasm tematycznych: animacje pełnometrażowe, krótka fabuła, animowany teledysk, eksperyment, filmy dla dzieci oraz Go Green – Eko Animacje. Nowością będzie pasmo specjalne WTF Acid & Fantastic, czyli nocny maraton animowanych filmów grozy.

Jedną z najważniejszych sekcji programowych jest konkurs pełnometrażowych animacji, prezentujący filmy kierowane do dorosłego widza. W jego programie znajdzie się m.in. „Syrena” w reżyserii Sepideh Farsi, pochodzącej z Iranu autorki, której animowana produkcja była filmem otwarcia tegorocznej sekcji Panorama festiwalu Berlinale oraz postapokaliptyczne kino ekologiczne „Białe plastikowe niebo” w reżyserii Tibora Bánóczki i Sarolty Szabó, również z festiwalu Berlinale. Pojawią się ponadto pełnometrażowe produkcje z prestiżowego festiwalu filmów animowanych Annecy: japoński horror „Feast of Amrita” w reżyserii Saku Sakamoto i baśniowy thriller „Khamsa” algierskiego reżysera, kryjącego się pod pseudonimem Vynom, a także prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes „Pies i Robot” Pablo Bergera.

W sekcji Panorama, prezentującej filmy sezonu 2022/2023, zobaczyć będzie można wyjątkową animację malarską „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchman, polskiego kandydata do Oskara. Propozycją dla najmłodszych widzów będzie norweska animacja „Titina”, francuskie „Szczęście Mikołajka”, polsko-fiński „Pamiętniki Tatusia Muminka”, natomiast do dorosłego widza kierowane będą „Wojny jednorożców”.

– Częścią tegorocznego programu będzie również specjalne pasmo Animafest PRO / Industry, w ramach którego odbędą się spotkania, warsztaty i dyskusje z profesjonalistami z branży kina animowanego, kierowane do twórców, ale i pasjonatów tego gatunku filmowego – dodaje Michał Grubman, dyrektor festiwalu.

.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest Gdańsku jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival, Kino na Szekspirowskim czy Cinematika – Festiwal Muzyki Filmowej i Kina.

Impreza współfinansowana jest ze środków Województwa Pomorskiego oraz środków Miasta Gdańska.

.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych
Animafest Gdańsk 2023

9-12 listopada 2023 r., czwartek-niedziela

Miejsca pokazów:

Kino Watra
ul. Za Murami 2-10, Gdańsk
(Dom Harcerza na przeciwko Teatru Szekspirowskiego; dojście od strony ul. Ogarnej)

Kino IKM
Targ Rakowy 11, Gdańsk
(Instytut Kultury Miejskiej – Kunszt Wodny obok Centrum Handlowego Forum; na przeciw głównego wejścia do galerii handlowej)

Bilety: 22 zł i 15 zł
Karnet na cały festiwal: 125 zł
Bilety i karnety można nabyć wyłącznie online przez stronę internetową festiwalu: www.animafest.pl

Na spotkania i dyskusje wstęp jest wolny, przy czym pierwszeństwo mają osoby z zakupionymi biletami i karnetami na seanse, po których odbywają się spotkania (dotyczy filmów „Chłopi”, „Białe Plastikowe Niebo” oraz „Syrena”).

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej: www.animafest.pl oraz na festiwalowym kanale Facebook: https://www.facebook.com/animafestgdansk

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.