Kultura
kapitan Krzysztof Baranowski

Film o legendarnym żeglarzu Krzysztofie Baranowskim w trójmiejskich kinach

Fotos z filmu
19.02.2021
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
AUTOR
Natalia  Kłopotek-Główczewska
Natalia
Kłopotek-Główczewska
19.02.2021

Od piątku 19 lutego 2021 r. w trójmiejskich małych kinach odbywa się pokaz filmu „Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim”. Opowiada on o perypetiach słynnego żeglarza, który zanim pójdzie na emeryturę chce doprowadzić do budowy żaglowca szkoleniowego dla młodzieży.

Premiera filmu połączona ze spotkaniem z reżyserem odbędzie się w piątek 19 lutego 2021 r. o godz. 17.30 w Kinie Kameralnym Cafe w Gdańsku.

Film o Krzysztofie Baranowskim

Krzysztof Baranowski urodził się 26 czerwca 1938 r. we Lwowie. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Jest pomysłodawcą i założycielem Szkoły pod Żaglami, którą jako kapitan poprowadził w latach 1983–1984 na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 r. na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”, który zbudowała jego Fundacja – Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami.

„Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim” to opowieść o już prawie 80-letnim kapitanie, który nie ma zamiaru iść na emeryturę. Jego celem jest budowa nowego, potężnego żaglowca szkoleniowego, na którym młodzież będzie mogła uczyć się sztuki żeglarskiej. Kapitan Baranowski stawia czoła temu zadaniu, ponieważ już raz mu to się udało, gdy w 1980 roku doprowadził do budowy żaglowca szkoleniowego „Pogoria”. Film przedstawia trud pozyskiwania funduszy na budowę nowego statku.  W tle rozgrywa się też walka kapitana z postępująca chorobą jego żony Bogumiły Wander, niegdyś znanej prezenterki telewizyjnej.

Premiera filmu

Scenarzystą i reżyserem filmu jest mieszkaniec Gdyni, Kryspin Pluta, który przez prawie rok towarzyszył z kamerą kapitanowi Baranowskiemu w jego zawodowych oraz prywatnych perypetiach. Gdyńskie Centrum Filmowe grać będzie „Kapitana” od piątku, 19 lutego 2021 r., przez cały nadchodzący tydzień. Natomiast Kino Kameralne Cafe w Gdańsku zaprasza na specjalny pokaz filmu połączony ze spotkaniem z reżyserem – Kryspinem Plutą w piątek 19 lutego 2021 r.  o godz. 17.30.

czas trwania filmu: 50 minut
scenariusz i reżyseria: Kryspin Pluta
produkcja: DAREK DIKTI Biuro pomysłów
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Gdynia/Gdyński Fundusz Filmowy

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.