Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/04/11.03-3-scaled.jpg Filharmonicy solidarni z Ukrainą. Orkiestry nagrały utwór ukraińskiego kompozytora

Filharmonicy solidarni z Ukrainą. Orkiestry nagrały utwór ukraińskiego kompozytora

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Edyta Steć
13.04.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
13.04.2022

W geście solidarności z narodem ukraińskim prawie 30 orkiestr z całej Polski nagrało „Melodię” Myroslava Skoryka. To dzieło zmarłego w 2020 r. ukraińskiego kompozytora. W inicjatywie uczestniczyły m.in. orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku oraz i Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie

Pomysł ten podchwyciły też europejskie i światowe orkiestry zrzeszone m.in. w Europejskiej Unii Nadawców czy Światowej Federacji Związków Zawodowych Muzyków.

Jeden utwór z 28 wykonań

Na przełomie marca i kwietnia 2022 r. 28 orkiestr wchodzących w skład Zrzeszenia Filharmonii Polskich nagrało „Melodię” Myroslava Skoryka. Z fragmentów wykonania powstał jeden utwór, który jest dostępny na kanale YouTube. W inicjatywnie uczestniczyły m.in. orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku pod batutą Daniela Smitha oraz orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie z dyrygentem Wojciechem Rajskim i z Nazarem Plyską grającym pierwsze skrzypce. Ta akcja jest wyrazem solidarności z Ukraińcami. „Melodia” oparta jest na muzyce ludowej. Została wykorzystana w dramacie wojennym „Vysoky pereval” z 1982 r.

 

Kim był kompozytor?

Myrosław Skoryk to ukraiński kompozytor żyjący w latach 1938-2020. Był dyrektorem artystycznym Opery Kijowskiej,  a także wiceprzewodniczącym Związku Kompozytorów Ukrainy. Otrzymał Nagrodę im. Tarasa Szewczenki, która przyznawana jest artystom za wybitne osiągnięcia.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.