Najważniejsza nagroda Unii Europejskiej w obszarze dziedzictwa kulturowego trafiła do Gdańska. Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności została jedynym polskim laureatem w tegorocznej edycji Europa Nostra. – Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni. Dziękujemy za zaufanie i to wyjątkowe wyróżnienie – mówi dyrektor Basil Kerski.
Wystawę stałą ECS uhonorowano w jednej z czterech kategorii: Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości. W uzasadnieniu jury stwierdziło: „Wystawa akcentuje znaczenie pracy i wpływ, jaki miała na kształt Europy, którą znamy dzisiaj. Uwypukla wartość aktywizmu na rzecz praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz pokazuje, jak ważne jest obywatelskie zaangażowanie w takie działania”.
– Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Nasza wystawa stała łączy opowieść o fenomenie pokojowej rewolucji Solidarności z indywidualnymi doświadczeniami Polaków, ale i naszych gości z Europy i świata. Sprawia, że historia walki o prawa człowieka, siła dialogu i międzyludzkiej solidarności stają się bliskie i niezmiennie aktualne. Dziękujemy Komisji Europejskiej i Europa Nostra za zaufanie i to wyjątkowe wyróżnienie.
Nagrody dla europejskich „ambasadorów”
Nagrody Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra po raz pierwszy zostały przyznane w 2002 r. Jest to projekt Komisji Europejskiej, a realizuje go Europa Nostra – federacja organizacji pozarządowych ds. dziedzictwa. Wspierany jest także przez unijny program Kreatywna Europa.
Ogłoszenie tegorocznych laureatów odbyło się podczas wydarzenia transmitowanego w internecie, którego współgospodarzami byli Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, oraz Hermann Parzinger, prezydent wykonawczy Europa Nostra.
Komisarz Mariya Gabriel nazwała zdobywców nagrody „ambasadorami piękna dziedzictwa kulturowego w Europie”.
– Tymi nagrodami honorujemy wyjątkowe kobiety i wyjątkowych mężczyzn, profesjonalistów w obszarze dziedzictwa, architektów, naukowców i ochotników, którzy sprawiają, że nasze wspólne dziedzictwo staje się coraz bliższe naszemu sercu. Ich wizji należą się oklaski – dodała Mariya Gabriel.
Z kolei prezydent Hermann Parzinger stwierdził, że każdego roku zwycięzcy tych nagród są przykładem niezrównanej kreatywności i poświęcenia w działaniach na rzecz ochrony, podnoszenia wartości oraz przekazywania cennego europejskiego dziedzictwa następnym pokoleniom.
– Bijemy brawo ich nadzwyczajnym osiągnięciom. Niech służą jako inspiracja i zachęta do przyszłych działań, tak wielu profesjonalistom w zakresie dziedzictwa oraz entuzjastom w całej Europie i nie tylko – podkreślił Hermann Parzinger.
Łącznie nagrodami Europa Nostra w tym roku wyróżniono 24 projekty, inicjatywy i instytucje z 18 krajów europejskich. Lista wszystkich laureatów dostępna jest TUTAJ.
Internauci mogą włączyć się do akcji
Spośród 24 nagrodzonych osiągnięć cztery z nich otrzymają Grand Prix, a jeden z nich uhonorowany zostanie Nagrodą Publiczności. Przy wsparciu internautów możliwa więc jest jeszcze jedna wygrana dla ECS. Do 5 września na portalu https://vote.europanostra.org/ mogą oni głosować na swoich faworytów. Zwycięzców poznamy podczas gali Nagród Dziedzictwa Europejskiego, która odbędzie się jesienią tego roku.
Przewidziano również dwie nagrody specjalne Ilucidare za doskonałość w dziedzinie innowacji i stosunków międzynarodowych opartych na dziedzictwie. W tym przypadku lista kandydatów zostanie ogłoszona 10 czerwca.
Nagroda Europa Nostra 2021 to już kolejny europejski laur dla Europejskiego Centrum Solidarności. W 2016 r. ECS jako pierwsze i jak dotąd jedyne muzeum w Polsce zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy (EMYA). Natomiast historyczne tereny Stoczni Gdańskiej – plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców, Brama nr 2, sala BHP oraz ECS – zostały uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.