Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/Nagrody-im-Macieja-Plazynskiego.jpg Dziennikarze polonijnych mediów docenieni. Przyznano nagrody im. Macieja Płażyńskiego (2021)

Dziennikarze polonijnych mediów docenieni. Przyznano nagrody im. Macieja Płażyńskiego (2021)

Fot. nagrodaplazynskiego.pl
11.05.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
11.05.2021

Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Macieja Płażyńskiego są dziennikarze z Danii, Kanady, Litwy, Niemiec, Węgier i Polski. Docenione zostały także redakcje polonijnych mediów.

Jury wybrało zwycięzców spośród prawie 90 kandydatur.

Jedyne takie wyróżnienie

Czym jest, przyznawana od 2012 r. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego? Wyróżnienie przyznawane jest, co roku za pracę dziennikarską w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego – działacza opozycji i pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego. Uroczysta gala i wręczenie symbolicznych statuetek odbędzie się w gdyńskim Muzeum Emigracji, po zniesieniu ograniczeń epidemicznych.

Kto został nagrodzony?

W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Ewelina Mokrzecka. Jest ona autorką cyklu publikacji o Polakach na Litwie i stosunkach pomiędzy dwoma krajami. Dodatkowe wyróżnienie zdobył Piotr Piętka, twórca podcastu Radio Polonia Węgierska. Z kolei dziennikarz krajowy nagroda została przyznana Łukaszowi Grajewskiemu za reportaż „Jesteśmy Towarem”. Doris Heimann, wieloletnia korespondentka niemieckich mediów w Polsce została doceniona, jako dziennikarz zagraniczny. Jury doceniło jej bardzo rzetelne informacje z Polski, które trafiają do milionów odbiorców w krajach niemieckojęzycznych. Zwycięzcą w kategorii redakcja medium polonijnego została redakcja duńskiego kwartalnika „Informator Polski”, a wyróżnienie Radio Polonia Winnipeg.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.