Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/348360345_1007653566805832_7503334622742062240_n.jpg Dziennikarze polonijnych mediów docenieni. Przyznano nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Dziennikarze polonijnych mediów docenieni. Przyznano nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Fot. Michał Puszczewicz
05.06.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
05.06.2023

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. W tym roku doceniona została praca redaktorów z Izraela, Polski, Szwecji. Wyróżnieni zostali również dziennikarze zagraniczni relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wręczenie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego za rok 2023 odbyło się w sobotę, 3 czerwca, w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego

Czym jest Nagroda im. Macieja Płażyńskiego? Wyróżnienie przyznawane jest co roku, za pracę dziennikarską w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci osoby i dokonań Macieja Płażyńskiego – działacza opozycji i pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego. Nagroda powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.

Kto został nagrodzony?

W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Karolina Przewrocka-Aderet. Jury nagrodziło ją za cykl wywiadów z polskimi Żydami w Izraelu, ukazujących wspólnotę losów polsko-żydowskich także we współczesnym ujęciu, opublikowany w kwartalniku „Kalejdoskop”. W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano kwartalnik „Polonia Nowa” wydawany w języku polskim i szwedzkim. Jako dziennikarz krajowy piszący na tematy polonijne wyróżnione zostały Karolina Walczowska oraz Natalia Goimułka. W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatami zostali wszyscy dziennikarze zagraniczni, relacjonujący wydarzenia w Polsce po rosyjskiej agresji na Ukrainę w pełnej skali. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za pokazanie światu solidarnej i otwartej postawy Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. W ich imieniu statuetkę odebrał Philipp Fritz, korespondent dziennika Die Welt w Polsce.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.