Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Dzień Krajobrazu 2017 zaczyna się na Pomorzu – wycieczką rowerową i spacerem

Dzień Krajobrazu 2017 zaczyna się na Pomorzu – wycieczką rowerową i spacerem

Rzeka porośnięta zielenią

Dzień Krajobrazu w całej Polsce będzie świętowany 20 października 2017 r. Jednak pomorskie parki krajobrazowe już w najbliższy weekend zapraszają na dwie pierwsze bezpłatne wycieczki z cyklu ośmiu krajoznawczych spacerów po Pomorzu.

 

7 października 2017 r. do wyboru mamy dwie opcje – wycieczkę rowerową po Kaszubskim Parku Krajobrazowym lub spacer edukacyjny wybrzeżem klifowym w Nadmorskim Parku Krajobrazowym. Zorganizowany został też konkurs fotograficzny, w którym można wygrać nawet 700 zł.

 

Rowerem przez Kaszuby

O tym, że Kaszuby to idealne miejsce na wycieczki rowerowe, nie trzeba nikomu przypominać. Jednak organizowana przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych przejażdżka rowerowa to świetna okazja, by poznać kaszubskie krajobrazy z profesjonalnym przewodnikiem – Piotrem Kowalewskim, biologiem i geologiem, przed którym pomorska przyroda nie ma tajemnic.

Podczas rajdu odkryjemy, jakie czynniki przyrodnicze i historyczne ukształtowały krajobraz środkowych Kaszub. Zobaczymy efektowne wnętrza głębokich rynien Pojezierza Kaszubskiego. Odnajdziemy ślady osadnictwa prehistorycznego, jak również spróbujemy odczytać najbardziej wartościowe elementy wiejskiego krajobrazu na pętli jezior raduńsko-ostrzyckich. Trasa rajdu będzie przebiegała przez Uniradze, gdzie uczestnicy będą mogli zobaczyć cmentarzysko, które ze względu na swoje rozmiary i długi okres funkcjonowania, jest wyjątkowe w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Kolejnym przystankiem na trasie rajdu będzie jezioro Zamkowisko, nad którym we wczesnym średniowieczu powstało grodzisko – jego ślady, znajdowane jeszcze w połowie XX wieku, przypominają o czasach książąt pomorskich. Przebieg trasy, która będzie wynosiła około 25 km, można sprawdzić pod linkiem. Zgłoszenia i zapisy na stronie internetowej Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy KPK.

 

Dzień Krajobrazu w Kaszubskim Parku Krajobrazowym – rajd rowerowy

  • 7 października 2017 r., sobota, godz. 10.00-15.00
  • Ośrodek Edukacji Ekologicznej
  • ul. Szkolna 1
  • Szymbark

 

Spacer brzegiem klifu

Po Nadmorskim Parku Krajobrazowym oprowadzać będzie Bartosz Płóciennik, który jest specjalistą w zakresie ochrony krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych. Podczas spaceru brzegiem morza, od Jastrzębiej Góry do Chłapowa, opowie o biologii Bałtyku, budowie geologicznej wybrzeża klifowego oraz wąwozów erozyjnych, a także o różnych procesach brzegowych (m.in. o powstawaniu klifów, plaż i wydm). To też dobra okazja, by nauczyć się rozpoznawać skały i minerały oraz zwiedzić latarnię morską w Rozewiu. Dystans pieszy wycieczki wynosi około 8 km. Zgłoszenia i zapisy na stronie internetowej NPK we Władysławowie.

 

Dzień Krajobrazu w Nadmorskim Parku Krajobrazowym – spacer krajobrazowy

  • 7 października 2017 r., sobota, godz. 9.00-14.00
  • Siedziba Nadmorskiego Parku Krajobrazowego
  • ul. Merkleina 1
  • Władysławowo
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.