Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/1d3256c9-9a05-4354-b32e-9471070192d5.jpg Dzień Jedności Kaszubów za nami. Było kolorowo, wesoło i uroczyście [FOTO]

Dzień Jedności Kaszubów za nami. Było kolorowo, wesoło i uroczyście [FOTO]

Fot. Marcin Józefowicz
18.03.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.03.2024

Pomimo chłodnej, wietrznej i czasem śnieżnej pogody, humory dopisywały. Do Kolbudy zjechały setki Kaszubów, także z zagranicy m.in. z Kanady. Był turniej gry w baśkę, nieudana próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie oraz promocja planszówki Spy Guy Pomorskie.

W wydarzeniu wziął udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Tak mówił dla Radia Gdańsk: „Jest potrzeba identyfikacji i bycia w jednej wspólnocie. Często czuje się to w sołectwach, ale także na Kaszubach, które daleko wykraczają poza obręb jednej gminy, powiatu, a nawet poza obręb jednego województwa”. – Wydaje mi się, że potrzebny jest akt demonstracji i wyróżnienia wśród wielu innych odrębności na Pomorzu. Pomorze jest niezwykle bogate kulturowo, między innymi dlatego, że od pokoleń trwają tu Kaszubi. Ważna jest także odrębność językowa i kultywowanie języka kaszubskiego, nad którym musimy jeszcze pracować. Wyróżnia nas także wiele innych elementów – dodał marszałek Struk.

Po raz 19.

Kaszubi spotkali się w Kolbudach już po raz 19. W ten sposób upamiętnili pierwszą pisemną wzmiankę z 1238 r., w której papież Grzegorz IX zatytułował księcia szczecińskiego księciem Kaszub. Niestety pogoda nie dopisywała. Było zimno, wietrznie, padał deszcze ze śniegiem. Mimo niesprzyjającej aury, Kaszubom humory dopisywały. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęła uroczysta suma w kościele pw. św. Floriana.

Po niej uczestnicy przeszli do Zespołu Kształcenia i Wychowania – miejsca, w którym odbywały się główne obchody. Były wystąpienia zaproszonych gości, a także próba bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Wspólnie zagrały 244 osoby, najstarsza miała 88 , a najmłodsza 5 lat. Niestety próba okazała się nieudana. Do pobicia rekordu z Bojana z 2016 r. brakowało 126 akordeonistów. Co prawda muzyków było o ponad 80 niż w Gniewienie w ubiegłym roku. Tradycyjnie odbyły się też turnieje gry w baśkę i szachy. W czasie Dnia Jedności Kaszubów było sporo stoisk z regionalnymi przysmakami i rękodziełem. Po południu, w kościele, specjalnie dla uczestników na akordeonie zagrał Pawła Nowaka, a wieczorem zaśpiewała Weronika Korthals.

Promocja Spy Guy Pomorskie

Podczas zjazdu miała miejsce oficjalna premiera gry planszowej Spy Guy Pomorskie. Specjalnie na tę okazję została ułożona gigantyczna wersja planszówki. Uczestnicy gry wcielili się w detektywów, których zadaniem było schwytanie Smętka. Graczami byli m.in. uczniowie szkół, nie zabrakło też Kaszubów przybyłych na to święto. Czteroosobowe drużyny, podczas zmagań, poruszały się po mapie województwa pomorskiego. Uczestnicy mijali znane zabytki i miejsca m.in.: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Zamek Książąt Pomorskich czy molo w Sopocie. Na zakończenie zwycięzcy otrzymali nagrody.

– To doskonała planszówka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sama świetnie się bawię i szczerze polecam – mówiła jedna z graczy.

W przyszłym roku będzie jubileuszowe 20. spotkanie Kaszubów.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.