Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/06/IMG_6808-scaled.jpg Dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej. Narkotesty dla pomorskiej drogówki przekazane

Dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej. Narkotesty dla pomorskiej drogówki przekazane

Fot. Aleksander Olszak
27.06.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.06.2023

Pomorska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazała Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku dziewięć zestawów wkładów do narkotestów. Będą z nich korzystać patrole drogówki z całego województwa pomorskiego.

W przekazaniu testów 27 czerwca 2023 r. uczestniczył wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

Naćpani kierowcy

Kierował pod wpływem narkotyków, „na koksie” spowodował wypadek, takie nagłówki często czytamy w gazetach. Kierowcy pod wpływem narkotyków to takie samo zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego jak siadający za kierownicę po alkoholu.

– Niestety ujawniamy coraz więcej kierujących pod wpływem narkotyków. To potencjalni mordercy. Dlatego tak ważne jest eliminowanie ich  z dróg – mówił Dariusz Walichnowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

Temu właśnie będą służyć narkotesty kupione przez Pomorską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Narkotesty dla drogówki

Kierujący pod wpływem środków odurzających to grupa osób, która stwarza duże zagrożenie na drogach. Dlatego też, ważne jest by policjanci kontrolujący kierowców wyposażeni byli w narzędzia umożliwiające szybką ich weryfikację podczas kontroli.

– Celem samorządu województwa pomorskiego i Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest bezpieczeństwo na drogach, Zarówno kierujących, jak i innych uczestników ruchu. Jak co roku wspieramy pomorską policję. Dziś przekazujemy zestawy narkotestów – zaznaczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Przy ich pomocy funkcjonariusze bardzo szybko będą mogli sprawdzić, czy zatrzymany do kontroli jest pod wpływem narkotyków. A warto dodać, że policjant może skontrolować nie tylko kierowcę samochodu, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W tym roku PRBRD zakupiła 9 zestawów (po 20 sztuk w każdym) wkładów do narkotestów z przeznaczeniem dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku za kwotę ponad 23 tys. zł. Testy pozwalają wykryć zdecydowaną większość zażywanych narkotyków.  O tym, do których miast czy powiatów zostaną przekazane zadecyduje KWP w Gdańsku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.